Trendy 2023 w branży EdTech
W pierwszym kwartale 2023 roku branża EdTech zaciągnęła o ponad 40% więcej inwestycji, niż w 2022. Anton Chornyi, CEO w startupie GoIT, który niedawno został mianowany przez Product Hunt Produktem Dnia i Produktem Tygodnia, mówi o najbardziej obiecujących trendach, mających wpływ na branżę EdTech.
Microlearning
Trend na microlearning zaczął się podczas pandemii Covid-19. W ciągu jednego roku rynek urósł o 40%. Obecnie wzrost się ustabilizował, jednak firmy z branży EdTech coraz bardziej wdrażają elementy microlearningu do swoich programów.
Podejście microlearningowe jest bardziej proklienckie, pozwalając studentom uczyć się gdzie chcą, kiedy chcą, i jak chcą.
Jedna lekcja zajmuje od 5 do 15 minut i wyczerpuje jeden dany temat. Student może obejrzeć wideo w wolnej chwili: podczas przerwy na lunch, w transporcie miejskim, lub w kawiarni, zamiast siedzieć w sali lekcyjnej.
Jednocześnie plusem są nie tylko studenci, lecz także duże firmy, które korzystają z zasad microlearningu dla swoich pracowników. Tworzenie szkoleń lub kursów korporacyjnych w postaci micro jest o połowę tańsze, niż stworzenie standardowego programu, a jednocześnie zapewnia o 300% lepszy wynik.
Automatyzacja i sieci neuronowe
Student może otrzymać informacje zwrotne nawet o 3 nocy, podczas gdy firma znacznie zmniejsza obciążenie dla managerów i mentorów na kursie.
Jednak liderzy branży EdTech poszli o krok dalej — używają sieci neuronowych do personalizacji feedbacku dla studentów. Bot może sprawdzić kod i dać znać, które części warto powtórzyć, by uniknąć błędów. Bot może również pracować jako część LMS — platformy learningowej. Taki bot nie tylko sprawdza pracę domową, ale również pomaga studentom śledzić swój progres, wypełniać zadania i otrzymywać nagrody za sukcesy akademickie.
W GoIT stworzyli specjalny system (LMS), zarządzający procesem nauki. System oparty jest na algorytmach sztucznej inteligencji i gamifikacji, by utrzymywać motywację studentów w ciągu całego kursu. Dodatkowo, wygoda LMS polega na tym, że technologie pozwalają na dawanie studentom feedbacku w czasie rzeczywistym. Na przykład można się uczyć w symulatorze, mając efektywny feedback od mentorów — praktyków, oraz analizę błędów i zadań, które nie zostały jeszcze wypełnione.
Gamifikacja
Zamienienie procesu nauki w grę jest świetnym pomysłem. Zamiast wkuwać, osoba rozwiązuje zagadki w ramach gry, zbiera punkty i rywalizuje z innymi studentami. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że gamifikacja polepsza zdolności kognitywne, a 89% studentów wykazuje lepsze wyniki w nauce, w porównaniu z metodami klasycznymi. Jak to działa: student wykonuje pracę domową i indywidualne zadania w wyznaczonym czasie i otrzymuje za nie punkty. Później mogą one być wymienione na moduły z innych kursów, naukę dodatkowych technologii, lub prywatne lekcje z mentorem.
Szybka inżynieria
Rozwój sieci neuronowej Chat GPT-3, oraz jego ulepszonej wersji GPT-4 narobiło zamętu w branży online edukacji. W przyszłości sztuczna inteligencja może zmienić nie tylko proces komunikacji ze studentami, ale i większość procesów biznesowych w firmach. Musisz jedynie poprawnie sformułować swoje pytanie. To właśnie dlatego niektóre zespoły z branży EdTech były zaangażowane w rozwój techniki poprawnej pracy z sieciami neuronowymi.
Niektórzy martwią się, że korzystanie z GPT spowoduje, że uczniowie i studenci przestaną odrabiać prace domowe, zostawiając to sztucznej inteligencji, jednak w rzeczywistości możemy porównać tę technologię do prywatnego nauczyciela, który tłumaczy, jak rozwiązać problem, nie robiąc tego za nas. Dodatkowo, Chat GPT pomoże studentom skupić się na ważniejszych kwestiach, zlecając mu zadania manualne.
Lekcje w smartfonie
Rynek nauki mobilnej rośnie w kolosalnym tempie. W 2022 wykazał 29% wzrostu. Dla porównania, średni współczynnik wzrostu w sektorach gospodarczych wynosi 5-6%. Przyczyna jest prosta: 86% populacji całego świata korzysta ze smartfonów. Jednocześnie badania Mind Tools pokazują, że niemal 50% użytkowników z Europy i Stanów Zjednoczonych korzystają z edukacyjnych aplikacji mobilnych. Na przykład do nauki języków obcych. Jednak na razie na pewno nie uda się całkowicie pozbyć komputerów: wypełnianie złożonych zadań praktycznych w telefonie jest bardzo niewygodne. Laptop jest potrzebny do wysokiej jakości testów produktowych, rysowania w Figmie, szybkiego kodowania i t.p.
Podejście praktyczne i mentoring
Firmy z branży EdTech pomagają swoim studentom w znalezieniu zatrudnienia, by stale znajdowali się w bliskim kontakcie z rynkiem i otrzymywali feedback od biznesów i rekruterów z IT.
Studenci tworzą strony internetowe, piszą moduły dla sklepów, pracują nad architekturą aplikacji. Jednocześnie działają w zespołach, odtwarzając realny proces pracy, z jakim stykają się po zatrudnieniu.
Potęgowanie wiedzy
Europejski system edukacyjny oficjalnie uznaje, że wiodące certyfikowane instytucje edukacji internetowej mają prawo do przyznawania pełnego tytułu magistra w standardzie międzynarodowym, uznawanego przez większość krajów na świecie. Głównym wymogiem jest to, by metody nauczania, przekazywane treści i efekty kształcenia odpowiadały wszystkim standardom edukacji wyższej EU.