W 2035 roku z tożsamości cyfrowej korzystać będzie 20 mln obywateli Polski
W 2035 roku z tożsamości cyfrowej korzystać będzie 20 mln obywateli Polski. Każdy obywatel będzie miał możliwość online sprawdzenia statusu swojej sprawy, a kluczowe usługi będą dostępne na telefonie. Strategia przewiduje również wdrożenie systemów AI na stronach rządowych, które będą doradzać obywatelom.
Wszystkie kluczowe e-usługi będą dostępne w aplikacji mObywatel.
„Nasz plan na najbliższe 10 lat jest ambitny i obejmuje wszystkie aspekty funkcjonowania państwa, życie obywateli oraz działalność firm” – powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
- W Polsce będzie co najmniej 1,5 mln specjalistów w sektorze ICT. 100% jednostek administracji publicznej umożliwi e-płatności, a 50% firm będzie wykorzystywać narzędzia AI.
- Od 2035 roku 5% PKB będzie przeznaczane na cyfryzację.
- Polska zamierza także pracować nad wystrzeleniem własnego satelity komunikacyjnego. Wydatki na cyfryzację do 2030 roku przekroczą 100 mld złotych.
- Strategia zakłada również rozwój wsparcia dla producentów gier poprzez zwiększenie kwot, o które mogą się ubiegać, oraz wydłużenie programów wsparcia na kilka lat. Wsparcie obejmuje także promocję i marketing gier na rynkach docelowych, szczególnie na rynkach odległych i kosztownych, jak USA.