5 formatów rozmów kwalifikacyjnych dla inżynierów oprogramowania
Jeśli jesteś programistą, podczas poszukiwania pracy (od wczesnego do późnego etapu) możesz napotkać różne formaty rozmów kwalifikacyjnych. Przyjrzyj się im poniżej, aby wyróżnić się pośród innych kandydatów.
1. Quiz
Jak często spotykane: sporadycznie
Quizy mają być pierwszym filtrem mającym na celu eliminację wyjątkowo słabych (lub nawet nietechnicznych) kandydatów. Są to pytania ustrukturyzowane i zawierają jasne odpowiedzi, dzięki czemu mogą być administrowane przez osoby rekrutujące / osoby nietechniczne lub automatyczne oceniające. Zazwyczaj są one wykonywane na początku procesu rekrutacji.
Przykłady:
Czym jest 4 i 5 (w systemie dwójkowym)? Odpowiedź: 4
Jaka jest złożoność czasowa sortowania bąbelkowego? Odpowiedź: O(n2)
2. Ocena kodowania online
Jak często spotykane: sporadycznie
Podobnie jak quizy, oceny kodowania online są zwykle przeprowadzane na wczesnym etapie procesu. Często podaje się problem algorytmu z dobrze sformułowanymi danymi wejściowymi i wyjściowymi, a od kandydatów oczekuje się napisania kodu w interfejsie kodowania online w celu rozwiązania problemu. HackerRank to bardzo popularna platforma do przeprowadzania ocen kodowania online. LeetCode byłby dobrym sposobem na ćwiczenie rozwiązywania problemów związanych z ocenami kodowania online. Jednak w HackerRank zwykle oczekuje się, że napiszesz kod do odczytu ze standardowego wejścia, a także wydrukujesz na standardowe wyjście, co może zniechęcić kandydatów, jeśli nie znają interfejsów API.
3. Weź zadanie domowe
Jak często spotykane: rzadko
Odbyło się wiele debat na temat tego, czy zadawanie pytań algorytmicznych jest dobrym sposobem oceny indywidualnych umiejętności kandydatów, ponieważ nie są to najbardziej odpowiednie umiejętności potrzebne na co dzień w pracy programisty. Zadanie domowe jest formatem zaprojektowanym w celu rozwiązania niedociągnięć wywiadu z algorytmem poprzez skłonienie kandydatów do pracy nad większymi projektami, które pozwalają im zademonstrować umiejętności projektowania oprogramowania.
Jednak ten format rozmowy kwalifikacyjnej zajmuje więcej czasu zarówno kandydatom, jak i firmie, dlatego nie jest tak powszechnie spotykany w dużych firmach, w których występuje duża liczba kandydatów. Ten format jest bardziej powszechny wśród startupów i małych firm. Przykłady:
Zbuduj aplikację do notowania lotów
Zbuduj aplikację kanban
Zbuduj grę w węża
4. Telefoniczne rozmowy kwalifikacyjne
Jak często spotykane: często
Rozmowy telefoniczne (screening) są najpopularniejszym formatem i każdy kandydat spotka się z tym przynajmniej raz podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zostaniesz poproszony o rozmowę z ankieterem przez telefon lub VoIP (BlueJeans/Skype/Google Hangout). Otrzymasz pytanie, nad którym będziesz pracować za pomocą internetowego edytora do współpracy (CoderPad/CodePen/Google Docs).
Zazwyczaj nie możesz wykonać kodu, nawet jeśli edytor obsługuje wykonanie. Nie polegaj więc na tym, że sprawdzisz poprawność swojego rozwiązania. Formaty będą się nieco różnić w zależności od ról, do których aplikujesz. Wiele firm lubi używać CoderPad do wspólnej edycji kodu. CoderPad wspiera uruchamianie programu, więc możliwe, że zostaniesz poproszony o poprawienie swojego kodu tak, aby można go było uruchomić. Na potrzeby rekrutacji na stanowiska front-end, wiele firm lubi używać CodePen i będzie to warte swojego czasu, aby zapoznać się z interfejsami użytkownika takich internetowych środowisk kodowania.
Zapoznaj się również z najlepszymi praktykami dotyczącymi kodowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby dowiedzieć się, co należy, a czego nie należy robić przed rozmową kwalifikacyjną na ekranie telefonu.
5. Na miejscu
Jak często spotykane: prawie zawsze
Jeśli dotarłeś do tego etapu, gratulacje! Jest to zwykle ostatni etap przed podjęciem decyzji o ofercie. Kandydaci, którzy przeszli do etapu “na miejscu”, będą musieli odbyć osobistą rozmowę kwalifikacyjną w biurze. Jeśli jesteś kandydatem z zagranicy, firmy mogą nawet Cię przywieźć i zapłacić za zakwaterowanie!
Etap na miejscu zwykle składa się z wielu rund (kodowanie, projektowanie systemu, behawioralne) i z reguły trwa kilka godzin. Ponieważ jesteś na miejscu, możliwe, że zostaniesz poproszony o wykonanie ćwiczenia z tablicą z ankieterem, zwykle albo o rozwiązanie pytania dotyczącego algorytmu, albo pytania dotyczącego projektu systemu. Możliwe jest również, że będziesz musiał przynieść własny laptop i pracować nad projektem/rozwiązywać problem z kodowaniem na miejscu.
W przypadku rozmów na miejscu w mniejszych (niepublicznych) firmach większość zezwoli (i woli), abyś korzystał z własnego laptopa. Dlatego ważne jest wcześniejsze przygotowanie środowiska programistycznego.
Jeśli firma zapewnia lunch, możesz również odbyć sesję lunchową, podczas której możesz dowiedzieć się więcej o kulturze firmy.