Meta straciła już 45 miliardów dolarów na projekt metaverse
Cztery lata po zmianie nazwy Facebooka na Meta i ogłoszeniu wizji wirtualnych światów, projekt metaverse wciąż przynosi firmie ogromne straty. Według szacunków, do początku 2025 roku Reality Labs – odpowiedzialne za rozwój AR i VR – pochłonęło już 45 miliardów dolarów. To równowartość kapitalizacji rynkowej Snap i Pinterest łącznie, albo kwoty, jaką Elon Musk zapłacił za przejęcie Twittera.
Problemy mają charakter strukturalny. Byli pracownicy Reality Labs w rozmowie z Yahoo Finance opisywali jednostkę jako chaotyczną i źle zorganizowaną. Kierownicze stanowiska obejmowali menedżerowie bez doświadczenia w technologiach immersyjnych – często przeniesieni z takich działów jak Instagram. Wielu z nich, jak twierdzili byli pracownicy, nie rozumiało podstaw AR i VR, co skutkowało niejasną strategią produktową i pogłębiającymi się stratami.
Dane finansowe pokazują rosnącą skalę problemu: 6 mld USD strat w 2020 roku, 10 mld w 2021, 13 mld w 2022, 16 mld w 2023 i kolejne 3,8 mld tylko w pierwszym kwartale 2024 roku. Co więcej, przychody Reality Labs systematycznie spadają od 2021 roku. Według analityka Gene’a Munstera z Deepwater Asset Management, projekt jest „finansową katastrofą”, która ciąży całej wycenie Meta.
Pomimo początkowego optymizmu, cierpliwość inwestorów się wyczerpuje. Straty na poziomie 10–15 miliardów dolarów rocznie przy braku przełomu rynkowego wciąż podważają sens kontynuacji tej strategii.