Rodzaje rekruterów: jakie zadać pytania

Poniższe porady będą przydatne dla deweloperów na poziomie od niższego do średniego, którzy otrzymują wiadomości przychodzące na LinkedIn, e-maile lub inną komunikację od rekruterów dotyczącą otwartych ról oraz programistów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tym, jak odpowiadać rekruterom technicznym. Tekst przetłumaczono z blogu na GitHub.

Rekruterzy mogą kontaktować się w związku ze stanowiskami, które nie są zgodne z Twoim doświadczeniem, celami zawodowymi lub wiedzą techniczną. W takim przypadku możesz grzecznie odmówić i poinformować ich, jakiego rodzaju stanowiskami byłbyś zainteresowany w przyszłości.

Jeśli nie jesteś zainteresowany rolą, ale pracujesz nad swoim marketingiem przychodzącym, możesz również zadać pytania takie jak "jakie hasło wyszukiwania wpisałeś, aby znaleźć mój profil?" lub "co sprawiło, że mój profil wyróżniał się jako kandydat na to stanowisko?".

Jeśli jesteś zainteresowany, przejrzyjmy typy rekruterów, aby mieć to, czego potrzebujesz, aby rozpocząć rozmowę.

Typy rekruterów

Nie każdy rekruter będzie skłonny podzielić się wszystkimi informacjami, których szukasz przed rozmową wstępną. W tym momencie może to nie leżeć w ich najlepszym interesie, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kim jest rekruter, aby wiedzieć, jakie pytania zadać.

Istnieją dwa główne typy rekruterów: wewnętrzni i zewnętrzni. Zewnętrzni rekruterzy mogą mieć wyłączne lub niewyłączne prawa do stanowiska, które ci udostępniają. Przyjrzyjmy się każdemu scenariuszowi i jego wpływowi na komunikację z rekruterem.

Rekruterzy wewnętrzni

Wewnętrzni rekruterzy są pracownikami firmy, dla której rekrutują. Zazwyczaj jest to ktoś z działu HR, a do jego obowiązków należy pozyskiwanie kandydatów na wolne stanowiska pracy w firmie.

Wewnętrzni rekruterzy są zazwyczaj skłonni do ujawnienia firmy, roli, stosu technologicznego i opisu stanowiska na wczesnym etapie procesu rekrutacji — mogą nawet zawrzeć te szczegóły w swojej pierwszej wiadomości do Ciebie. Będą mieli więcej informacji o firmie niż rekruterzy zewnętrzni, więc nie krępuj się zadawać pytań o kulturę firmy, jej misję i jak wygląda praca w niej.

Wewnętrzni rekruterzy są zazwyczaj wynagradzani i mogą otrzymywać prowizję od zatrudnionych osób, ale niekoniecznie w ich najlepszym interesie jest uzyskanie jak najwyższego wynagrodzenia, więc należy o tym pamiętać podczas negocjacji.

Zewnętrzni rekruterzy (headhunterzy)

Zewnętrzni rekruterzy pracują niezależnie lub jako część agencji rekrutacyjnej, koncentrując się na łączeniu talentów (Ciebie) z otwartymi stanowiskami w wielu firmach. Mogą mieć wiele ról i mogą być skłonni się nimi podzielić, więc zapytaj ich, czy są jakieś inne role, które mogą być również dobre dla twojego doświadczenia.

Zewnętrzny rekruter zazwyczaj otrzymuje wynagrodzenie, gdy polecony przez niego kandydat zostanie zatrudniony w firmie. Struktura wynagrodzenia jest różna, ale warto zauważyć, że zewnętrzny rekruter może otrzymać prowizję procentową od wynagrodzenia, z jakim zostaniesz zatrudniony, co oznacza, że w jego najlepszym interesie może być uzyskanie wyższej pensji.

Zewnętrzni rekruterzy będą wiedzieć mniej o firmie niż rekruterzy wewnętrzni, więc skup się na pytaniach dotyczących samego stanowiska, a nie kultury firmy. Zewnętrzni rekruterzy mogą działać w oparciu o umowę na wyłączność lub bez wyłączności z firmą, co może również wpływać na informacje, którymi się dzielą.

  • Rekruterzy z umową na wyłączność

W przypadku umowy na wyłączność, osoba lub agencja jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za rekrutację talentów na dane stanowisko. W takim przypadku firma nie może opublikować stanowiska na własnej stronie internetowej lub na portalach z ofertami pracy, takich jak LinkedIn. Prawdopodobnie będzie polegać na tym zewnętrznym rekruterze, aby sprowadzić kandydatów, zamiast przeglądać przychodzące aplikacje. Współpracując z zewnętrznymi rekruterami, którzy mają wyłączne prawa do danego stanowiska, należy spodziewać się bardziej szczegółowych pytań dotyczących wcześniejszego doświadczenia, ponieważ będą one wykorzystywane do filtrowania potencjalnych kandydatów.

  • Rekruterzy bez umowy na wyłączność

Rekruter bez umowy na wyłączność współpracuje (lub konkuruje) z innymi rekruterami i/lub wewnętrznym działem HR firmy w celu pozyskiwania talentów. Może to również oznaczać, że jesteś częścią większej puli kandydatów, którzy biorą udział w rozmowach kwalifikacyjnych na to stanowisko. Niewyłączny zewnętrzny rekruter może nie być skłonny do ujawnienia firmy i pełnego opisu stanowiska przed rozmową telefoniczną, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby aplikować niezależnie i ominąć jego prowizję. Mogą udostępnić okrojony opis stanowiska, aby przekazać oczekiwania związane z rolą bez ujawniania wszystkich informacji z góry, na przykład udostępniając branżę firmy, a nie jej nazwę.

Teraz, gdy omówiliśmy typy rekruterów, przejdźmy do tego, jak przygotować się do rozmowy wstępnej.

Przed rozmową

Masz pomysł na to, czego szukasz i uważasz, że dana rola może być dobrym wyborem. Następnym krokiem jest zadanie sobie pytania: "Jakich informacji potrzebuję przed rozmową?". Nie bój się rozmawiać z rekruterem, ale nie krępuj się zrobić wstępnego przeglądu, aby upewnić się, że rozmowa jest warta twojego czasu.

Decyzja o tym, jakie informacje musisz poznać, należy do Ciebie — pamiętaj tylko, że nie każdy rekruter będzie w stanie podzielić się wszystkimi informacjami przed rozmową. Lubię mieć krótką listę rzeczy, które chcę wiedzieć, zanim zdecyduję się na rozmowę.

Oto, co muszę wiedzieć przed rozmową:

  • Firma
  • Rola lub tytuł
  • Stos technologiczny
  • Opis stanowiska

Stwórz własną listę w oparciu o to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Ponadto, jeśli nie masz wszystkich informacji przed rozmową, ale inne aspekty roli brzmią interesująco, warto poświęcić czas, aby dowiedzieć się więcej. Wykorzystaj swoją listę jako wskazówkę, a nie jako twardy warunek wstępny.

Lista działa inaczej w przypadku agencji rekrutacyjnych, ponieważ może istnieć wiele firm lub ról, na które mogą cię rozważyć.

Oprócz uzyskania wszystkich informacji z listy, będziesz chciał zaplanować pytania, które zadasz podczas rozmowy.

Podejdź do rozmowy z ciekawości; dowiadujesz się więcej o nowej roli, a oni dowiadują się więcej o twoim doświadczeniu i celach zawodowych. Bądź świadomy ich roli i zadawaj im pytania mając to na uwadze.

Pod koniec wiadomości lub rozmowy telefonicznej pamiętaj, aby podziękować im za poświęcony czas i kontakt.

Avatar
Kwi 9
CEO Sam Altman nie posiada udziałów w OpenAI, ale ukazał się na liście najbogatszych
Forbes szacuje, że jego udział w funduszach, za pośrednictwem których dokonał niektórych z tych inwestycji, w tym Hydrazine Capital i Apollo Projects, jest wart 145 milionów dolarów.
Kwi 11
Top 20 firm technologicznych założonych przez Polaków
Borys Musielak zebrał na swoim LinkedInie listę firm z polskimi założycielami. Zobacz, o części z nich na pewno nie wiedzieliście.
Cze 9
Trendy 2023 w branży EdTech

Zmień ustawienia