“Branża tech trzyma się mocno". Bianka Siwińska o rozwoju kobiet w sektorze technologicznym
Bianka Siwińska zajmuje się zagadnieniem rozwoju kobiet w branży technologicznej od 15 lat. Pierwsze działania dla kobiet w technologiach w Polsce otworzyła jeszcze jak była studentką. Dzisiaj jej Fundacja Edukacyjna Perspektywy organizuje różne projekty edukacyjne, na przykład Perspektywy Women in Tech Summit, który skupia około 10 tys. uczestników.
— Czy możemy powiedzieć, że kobiety mają dziś wszystko, czego potrzebują, by rozwijać się w branży technologicznej?
Od kilku lat obserwujemy rozkwit tematu rozwoju kobiet w tym obszarze. Kiedy zaczynaliśmy nasze działanie, było to absolutnie niszowe. Ludzie tego nie rozumieli, “jakie to ma znaczenie, że kobieta jest w technologiach”, a teraz wydaje mi się, że na całym świecie to stało się tematem mainstreamowym. Zaczęło się mówić o kobietach, o ich potencjale w bardzo świadomy sposób.
Rodzaj rewolucji kobiet trwa na świecie w zasadzie na każdej płaszczyźnie, nie tylko w sferze technologicznej. Jak mówił Yoel Harari, taka zmiana społecznego statusu kobiet to jedyna udana rewolucja na przestrzeni ostatniego stulecia.
Polska tutaj nie odbiega wyraźnie od świata. W ostatnich pięciu-dziesięciu latach branża bardzo rozkwitła. Pojawiło się wiele programów, organizacji, działań, wydarzeń, ścieżek rozwojowych, mentoringów. Przekaz medialny również skupia się na tym, że warto zwracać uwagę na wychowanie dziewczynki, co im się mówi w szkołach, żeby tego nie różnicować z chłopcami.
Tych szans w Polsce jest bardzo dużo. Jednak zdaję sobie sprawę, że istnieje znaczna różnica między dużymi miastami i mniejszymi miasteczkami czy wsiami. Wiele z tych działań, które robi moja organizacja, jest skierowane właśnie do tych bardziej tradycyjnych środowisk.
— Kobiecie jest trudniej rozwijać się w branży technologicznej niż mężczyźnie?
Zdecydowanie tak. Nie można udawać, że wychowanie dziecka nie ma wpływu na Twoją karierę. 40% kobiet wychowujących dzieci rezygnuje z rozwoju swojej dotychczasowej kariery — na różnych poziomach. Trend ten będzie się utrzymywać, dopóki różnice płac będą tak znaczące. Jak będzie heteroseksualna rodzina, to kobieta będzie zawsze została w domu, bo ona jednak trochę mniej zarabia. I nie ma łatwej odpowiedzi, jak to rozwiązać.
United Nations ogłosiło jakiś czas temu że zrównanie kobiet i mężczyzn w praktyce, nie tylko wobec prawa, nastąpi dopiero za około sto lat, zakładając, że obecne tempo zmian będzie stałe.
— Jaki wpływ ma obecna sytuacja związana z masowymi zwolnieniami w korporacjach na przyszłość branży technologicznej?
Pracuję z firmami technologicznymi i faktycznie część z nich przeżywała cięcia i zwolnienia. Oczywiście, to na pewno nie wpływa dobrze na morale, jednak zależy to od biznesu, ponieważ są takie biznesy, które kwitną w tym momencie.
Mam wrażenie, że przez pandemię rynek rozrósł się, digitalizacja świata przyspieszyła bardzo. Firmy zwiększyły swoje struktury, a obecnie obserwujemy stabilizację i pewne korekty. Oczywiście, chwilowo ktoś może zostać zwolniony, ale tak naprawdę rynek jest bardzo mocny i trend na digitalizację jest niezmiennie rosnący. I jeśli istnieją jakieś problemy w zatrudnieniu osób z IT, to sytuacja ta szybko się odwróci.
— Co najbardziej Pani się podoba podczas realizacji wszystkich projektów Fundacji Edukacyjnej Perspektywy?
Lubię, gdy małe elementy układają się w większą całość. Dlatego bardzo lubię brać udział w Perspektywy Women in Tech Summit, ponieważ tam te wszystkie projekty, które w ciągu roku wykonujemy się łączą. Takie budowanie skali mnie szczególnie interesuje, dlatego ten summit rośnie z roku na rok. W tym roku spodziewamy się 10 000 uczestniczek i uczestników.
— Na jakich tematach skupi się tegoroczny Perspektywy Women in Tech Summit?
Staramy się poruszać wszystkie ważne obszary technologiczne na Women in Tech Summit. Hasłem przewodnim tegorocznego szczytu jest “Let’s make bold choices!” Rok 2023 powinien być właśnie rokiem odwagi. Na pewno dużo będziemy mówić o sztucznej inteligencji, o rewolucji demokratyzacji. Zresztą szefową technologii w OpenAI jest kobieta. Ona technologicznie stoi za tym rozwiązaniem.
Drugi ważny temat to cloud computing. To bardzo rewolucyjna technologia, która totalnie zmienia nasz sposób wchodzenia w interakcję ze światem, wykorzystania narzędzi oraz porządkowania wiedzy. Ogłosimy zestawienie TOP10 Kobiet w Cloud Computing.
Będziemy mówić o tym, co się stało z rynkiem NFT, o komputerach kwantowych. Są pierwsze uczelnie również w Polsce, które będą korzystały z komputerów kwantowych. I chcemy o tym edukować innych.
Będziemy mieli też mówców inspiracyjnych. I taką ważną spikerką będzie Francesca Cavallo, współautorka książki “Good night stories for Rebel girls”, która stała się globalnym bestsellerem dla dziewczynek. To jest też największy sukces crowdfundingowy w historii publikacji.
Wychodzimy podczas Summitu też z technologii i mówimy o ważnych rzeczach, które się dzieją na świecie. Jako kobiety chcemy się angażować szerzej i mieć wpływ na to, jak będzie i jakimi wartościami będzie się kierować świat w około. Dlatego Summit to też pierwsza w Polsce impreza pozytywna klimatycznie. I bardzo inkluzywna — studentki i studenci mogą zaaplikować o darmowe bilety na nią. Zapraszamy :)
Wziąć udział w Women in Tech Summit — www.womenintechsummit.pl .