Trendy rzeczywistości rozszerzonej w 2024 roku: Nowe kamienie milowe w technologii immersyjnej

Trendy rzeczywistości rozszerzonej w 2024 roku: Nowe kamienie milowe w technologii immersyjnej

W pierwszych latach pojawienia się rzeczywistości rozszerzonej (AR) technologia ta szybko zyskała reputację skutecznego medium rozrywki dzięki Pokemon Go, filtrom Snapchata i grom wideo. Jednak w 2024 roku rzeczywistość rozszerzona nadal ewoluuje po tych śmiałych początkach i nabiera kształtu jako skuteczne narzędzie biznesowe. 

Zagłębmy się w 12 trendów rzeczywistości rozszerzonej, które pojawią się w 2024 roku i zbadajmy każdy z nich.

Trend #1. Sztuczna inteligencja napędza  przyszłośc AR 

Rozwój sztucznej inteligencji zawsze był ściśle powiązany z rzeczywistością rozszerzoną. Modele sztucznej inteligencji są znacznie bardziej wydajne w wykonywaniu zadań, takich jak skanowanie twarzy i pomieszczeń, w porównaniu z algorytmami napisanymi przez człowieka. Jednak w 2024 roku technologia rzeczywistości rozszerzonej wykracza poza zwykłe wykorzystanie sztucznej inteligencji do interpretacji danych z czujników. Istnieje kilka ważnych zadań, które sztuczna inteligencja realizuje w celu uzupełnienia i ulepszenia doświadczeń AR:

  • Konstruowanie realistycznych modeli ludzkich i skanów obiektów: sztuczna inteligencja pomogła AR przejść od zwykłej analizy kluczowych punktów twarzy osoby do rzeczywistej rekonstrukcji twarzy lub innych obiektów jako realistycznego modelu 3D do wykorzystania jako awatar lub zasób używany w środowisku wirtualnym. 
  • Wykrywanie i etykietowanie obiektów: przemysłowy system wizyjny może identyfikować obiekty i nadawać im etykiety. Jest to przydatne nie tylko do identyfikacji, ponieważ wirtualne obiekty można umieszczać na tych w świecie rzeczywistym, aby ułatwić interakcje AR. 
  • Rozpoznawanie i tłumaczenie tekstu: użytkownicy mogą po prostu skierować kamerę na tekst i przetłumaczyć go w czasie rzeczywistym.

Niedawna eksplozja generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak Chat-GPT wskazuje na wielki potencjał wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej w przyszłości. Na przykład, narzędzia takie jak Spline są już wykorzystywane do tworzenia i manipulowania obiektami 3D przy użyciu przetwarzania języka naturalnego i generatywnej sztucznej inteligencji. Tekstury i animacje są również dozwolone. 

Sztuczna inteligencja pomaga w konfiguracji urządzenia i rozwiązywaniu problemów 

W MobiDev eksperymentowaliśmy z połączeniem AR i AI, aby rozwiązać dzisiejsze wyzwania biznesowe. Na przykład, nasi inżynierowie stworzyli demo rozwiązania do wdrażania i rozwiązywania problemów z routerami Wi-Fi. Korzystając z kamery smartfona, użytkownicy mogą zobaczyć wskazówki dotyczące konfiguracji routera Wi-Fi i zdiagnozować proste problemy za pomocą wizualnych instrukcji 3D i wskazówek w rzeczywistości rozszerzonej. Aplikacja proof-of-concept wykorzystuje AR i AI do wykonywania kilku zadań związanych z rozwiązywaniem problemów i konfiguracją, takich jak: 

  • Wykrywanie samego routera
  • Określenie, czy kable muszą być podłączone do routera
  • Zrozumienie kontrolek z przodu routera w celu określenia stanu urządzenia 

Chociaż istnieją aplikacje zdalnej pomocy AR, które mogą pomóc w wykonaniu tego zadania, niniejsze studium przypadku osiąga te same wyniki bez jakiejkolwiek interakcji z człowiekiem poza użytkownikiem na miejscu. 

Trend #2. Skok w metaverse z technologiami sztucznej inteligencji

Chociaż początkowy szum wokół metaverse szybko osłabł, ewolucja tego zjawiska i związanych z nim technologii nie ustała. Podczas cyklu hype metaverse wiele uwagi poświęcono decentralizacji, kryptowalutom i blockchainowi. Jednak wraz ze spadkiem zainteresowania tymi tematami, rzeczywistość rozszerzona wydaje się być bardziej trwałą i niezawodną technologią, która jest często kojarzona ze studiami przypadków metaverse. Na przykład zestaw Vision Pro firmy Apple jest świadectwem przyszłego potencjału technologii AR.

Realistyczne awatary: łącząc świat rzeczywisty i wirtualny

Przyszłość społecznościowej rzeczywistości rozszerzonej cechuje się stopniowym odchodzeniem od awatarów przypominających kreskówki na rzecz bardziej realistycznie wyglądających awatarów. Umożliwia to bardziej naturalne doświadczenia AR. Jako przykład, Apple zademonstrowało tę technologię w swoich ogłoszeniach dotyczących Apple Vision Pro. 

Nazywają te realistyczne awatary Spatial Personas , które wykorzystują uczenie maszynowe, aby pomóc wyświetlać więcej mowy ciała i śledzenia twarzy niż kiedykolwiek wcześniej w interakcjach społecznościowych AR / VR dla FaceTime.

Apple nie jest sam. Meta pracuje nad podobną koncepcją o nazwie Codec Avatars. W rzeczywistości opracowali oni głęboki model generatywny zdolny do tworzenia realistycznych twarzy 3D. Dzięki zautomatyzowaniu procesu tworzenia modelu w ten sposób, realistyczne awatary będą znacznie bardziej możliwe do wykorzystania przez konsumentów. 

Trend #3. Mobilna rzeczywistość  rozszerzona: od gier do narzędzi biznesowych

Technologie rzeczywistości rozszerzonej na urządzeniach mobilnych zaczęły się jako fajna zabawka. Jednak od tego czasu ewoluowały, stając się niezwykle przydatnym narzędziem do wykonywania wielu krytycznych zadań, takich jak nawigacja i analiza sceny. Firmy wykorzystują mobilną rzeczywistość rozszerzoną bardziej niż kiedykolwiek, zwłaszcza do zadań takich jak zdalna pomoc, szkolenia, wizualizacja produktów i nie tylko. 

Najnowsze funkcje ARCore na Androida

Google rozwija w tym roku swoją technologię rzeczywistości rozszerzonej ARCore na Androida. Struktura nadal opiera się na geoprzestrzennym interfejsie API zaprezentowanym w 2022 roku, wprowadzając geometrię krajobrazu. Funkcja ta umożliwia dostęp do geometrii budynków i terenu w promieniu 100 metrów. W rezultacie deweloperzy mogą tworzyć doświadczenia, które wchodzą w interakcję z budynkami i terenem w aplikacjach AR. 

Kotwy dachowe to kolejna ważna funkcja, która umożliwia zakotwiczenie obiektu cyfrowego na dachu. Jako odniesienie wykorzystuje rzeczywistą wysokość i geometrię budynku.

Kolejną nową funkcją jest głębia geoprzestrzenna. Głębia geoprzestrzenna, również oparta na danych geometrii krajobrazu ulicznego, łączy dane krajobrazu ulicznego z wbudowanym czujnikiem głębokości smartfona użytkownika, aby wygenerować mapę głębokości 65 metrów. 

Co ciekawe, Google udostępniło API semantyki sceny na urządzeniach z systemem iOS. Dzięki wybranym funkcjom ARCore dostępnym na iOS, Google chwali się , że framework jest obecnie największą na świecie platformą rzeczywistości rozszerzonej na różnych urządzeniach.  

ARKit 6: Najnowocześniejsza technologia AR na  urządzeniach z systemem iOS 

Struktura rzeczywistości rozszerzonej Apple nadal ewoluuje, aby konkurować z ARCore od Google. Niektóre z najnowszych funkcji to,

  • Nagrywanie wideo 4K podczas sesji ARKit
  • API skanera głębokości LiDAR
  • Natychmiastowa AR dzięki wykrywaniu samolotów przez czujnik LiDAR
  • Przechwytywanie ruchu i pozy
  • Kotwice lokalizacyjne dla nowych lokalizacji, takich jak Montreal, Sydney, Singapur i Tokio.

Jedną z najpotężniejszych funkcji, które zostały ulepszone w ARKit 6 jest RoomPlan, który wykorzystuje potężny skaner LiDAR na wybranych urządzeniach do szybkiego tworzenia planów pięter konstrukcji za pomocą iPhone'a lub iPada. Stanowi również podstawę potężnych narzędzi pomiarowych AR.

ARCore vs ARKit

Ogólnie rzecz biorąc, różnice między ARCore i ARKit są mniej związane z oprogramowaniem, a bardziej ze sprzętem. Chociaż istnieją urządzenia z Androidem, które rywalizują z zaawansowanymi możliwościami nowszych iPhone'ów obsługujących LiDAR, stanowią one mniejszość. Urządzenia z Androidem są tak zróżnicowane pod względem konfiguracji sprzętowych, że znacznie trudniej jest stworzyć dla nich spójne doświadczenia. 

Jednak to samo można technicznie powiedzieć o urządzeniach Apple. Nie wszystkie iPhone'y mają skanery LiDAR. Zazwyczaj skaner jest zarezerwowany dla iPhone'ów z linii Pro, a także wybranych iPadów Pro. Bez tego zaawansowanego czujnika głębi urządzenia nie będą miały tak wysokiej jakości wrażeń AR. 

Trend #4. WebAR: Budowanie dostępnych doświadczeń

Kiedy badaliśmy rozwój mobilnej rzeczywistości rozszerzonej w ostatnim trendzie, jednym z największych wyzwań związanych z mobilną rzeczywistością rozszerzoną jest kompatybilność sprzętowa. Najpotężniejsze doświadczenia AR, choć użyteczne i imponujące, zawsze będą poza zasięgiem zdecydowanej większości urządzeń. Z drugiej strony WebAR to inne podejście, w którym prostsze doświadczenia AR są dostarczane za pośrednictwem przeglądarki internetowej kompatybilnej z większością urządzeń z kamerą. 

Chociaż rozwiązania WebAR są mniej wydajne niż natywne mobilne aplikacje AR, to ich największą zaletą jest dostępność. Możliwość zapewnienia filtrów twarzy, zmiany koloru włosów lub obiektów, zamiany tła i prostych obiektów 3D na prawie każdym urządzeniu niezależnie od sprzętu jest niezwykle przydatna. 

Przyszłość rzeczywistości rozszerzonej w sieci jest ściśle związana ze sztuczną inteligencją. Jedna z najpopularniejszych platform programistycznych WebAR, 8th Wall od Niantic, wprowadziła szereg nowych funkcji dostępnych dla programistów do tworzenia wciągających aplikacji w sieci. Aplikacje internetowe mogą teraz zastąpić niebo obrazami i teksturami. Te obrazy i tekstury mogą być nawet generowane przy użyciu modeli AI, takich jak DALL-E i Stable Diffusion. Możliwe jest także dzielenie się doświadczeniami AR z innymi. 

Trend #5. Wieloplatformowe aplikacje  rzeczywistości rozszerzonej

Ostatecznym celem wielu firm produkujących doświadczenia w rzeczywistości rozszerzonej jest dotarcie do jak największej liczby klientów. Natychmiast pojawia się jednak kilka wyzwań:

  • Różne platformy mają różne ograniczenia i możliwości, a odbiorcy mogą mieć do dyspozycji różne urządzenia. 
  • Tworzenie natywnych doświadczeń AR dla każdej platformy może być kosztowne i wymaga dedykowanych zespołów, aby zapewnić spójność między każdą platformą.
  • Międzyplatformowe narzędzia programistyczne dla rzeczywistości rozszerzonej nie mogą osiągnąć tego samego poziomu mocy i jakości, co aplikacje natywne.

Aplikacje wieloplatformowe są najlepsze dla aplikacji, które nie są zbyt skomplikowane. Jeśli jednak aplikacja wymaga większej mocy obliczeniowej i lepszej jakości funkcji, najlepszym rozwiązaniem jest natywne tworzenie aplikacji. 

Na przykład, jeśli tworzysz sklep internetowy, w którym 90% funkcjonalności nie zależy od platformy, nie wymaga maksymalnej wydajności i ma prosty moduł podglądu produktu w AR, możesz zdecydować się na wieloplatformową AR. Jeśli jednak mamy do czynienia z aplikacją, której funkcjonalność wymaga maksymalnej wydajności lub jest zależna od platformy, to opcja natywna jest lepsza. Dotyczy to projektów takich jak skanowanie 3D lub nawigacja AR.

Trend #6. Rzeczywistość rozszerzona do noszenia jest już dostępna

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiły znaczące zmiany w branży rozszerzonej rzeczywistości do noszenia. Apple w końcu wypuściło zestaw AR/VR, Apple Vision Pro. Choć jego cena jest wyjątkowo wysoka, stanowi on znaczący kamień milowy na drodze do przyszłości zestawów rzeczywistości rozszerzonej dla konsumentów. 

Jedną z głównych cech rzeczywistości rozszerzonej, którą można nosić, jest możliwość generowania ekranu i korzystania z aplikacji z komputera w dowolnym miejscu. Alternatywnie, możesz oglądać film na gigantycznym ekranie z dowolnego miejsca w domu. Ponieważ zestawy rzeczywistości rozszerzonej wprowadzają nas w nową erę interfejsów, obliczenia przestrzenne są niezbędne do naturalnej interakcji z tymi maszynami. 

W międzyczasie Meta wprowadziła na rynek Quest 3 i Quest Pro z barwnymi funkcjami przelotowymi, co oznacza, że oba mają bardzo przystępne cenowo możliwości rzeczywistości rozszerzonej. Jedną z funkcji rzeczywistości mieszanej, którą Meta promuje w Meta Quest 3, jest PianoVision, aplikacja, która pomaga użytkownikom uczyć się gry na pianinie przy użyciu nut 3D w stylu Synesthesia lub nut. Oznaczone klawisze mogą również pomóc początkującym. 

Rzeczywistość rozszerzona i Apple Vision PRO

Jak wspomniano wcześniej, Apple Vision Pro wydaje się być bardzo obiecującym postępem na rynku AR/VR. Oferując najnowocześniejsze atrybuty, takie jak wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, szeroką gamę czujników, wbudowany dźwięk przestrzenny, a także funkcje śledzenia oczu i gestów, wygląda na wysoce funkcjonalne rozwiązanie biznesowe jeszcze przed oficjalną premierą. 

Na przykład, w branży detalicznej firmy mogą wykorzystać jego możliwości do prezentowania produktów w immersyjnych środowiskach 3D. Dzięki temu klienci mogą wirtualnie zapoznać się z produktami przed podjęciem decyzji o zakupie. 

Proces rozwoju Vision Pro firmy Apple opiera się na pakiecie VisionOS SDK. Programiści mogą wykorzystywać znane narzędzia Apple, takie jak SwiftUI, RealityKit, ARKit i inne, do tworzenia aplikacji na tę platformę. Możliwe jest również dostosowanie istniejących aplikacji do Vision Pro za pomocą visionOS SDK. Wymagana regulacja będzie się różnić w zależności od konkretnego zastosowania. Chociaż znaczna część obecnego kodu może zostać przeniesiona i ponownie wykorzystana, nadal konieczne będą pewne dostosowania i testy.

Trend # 7. Rzeczywistość rozszerzona w marketingu 

Istnieje kilka różnych zastosowań rzeczywistości rozszerzonej w branży marketingowej. Wizytówki, instrukcje obsługi i prezentacje produktów, jeśli umieszczone w rzeczywistości rozszerzonej, mogą dość łatwo przekształcić się we wciągające doświadczenia. Stanowi to świetny sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji. Nasi programiści z MobiDev, korzystając z oprogramowania ARKit, stworzyli wersję demonstracyjną wizytówek AR

Innym przykładem jaki sami stworzyliśmy w AR to instrukcja użytkownika dla ekspresu do kawy. Pomaga ona użytkownikom lepiej zrozumieć sposób obsługi urządzenia. Takie instrukcje mogą być opracowywane dla różnych produktów i usług.

Technologia rzeczywistości rozszerzonej w marketingu nie przestaje być wykorzystywana przez firmy w zwiększaniu swoich zarobków. Jak donosi AR Insider, przyszłe przychody globalnej rzeczywistości rozszerzonej mają wzrosnąć do 39,8 miliarda dolarów już w 2027 roku.

Trend # 8. Nawigacja wewnątrz i na zewnątrz budynków za pomocą AR 

Innowatorzy od lat starają się tworzyć wciągające doświadczenia nawigacyjne dla środowisk wewnętrznych i zewnętrznych. Rzeczywistość rozszerzona jawi się jako bardzo obiecujące rozwiązanie w kwestii interfejsów dla tych technologii ze względu na jej immersyjność. Zamiast spoglądać w dół na ekran w celu uzyskania kontekstowych wskazówek na mapie, wzrok użytkownika może skupić się na znacznikach i wskazówkach 3D będących w jego zasięgu wzroku lub być wiedzionym przez celownik, pozwalając użytkownikowi uchwycić moment i być bardziej świadomym jego otoczenia. Przyszłość technologii nawigacyjnej w rzeczywistości tkwi w szczegółach, ponieważ żadna metoda ani technika nie sprawdza się we wszystkich lokalizacjach. 

Nawigacja we wnętrzach wsparta przez rozszerzoną rzeczywistość


Nawigacja we wnętrzach nadal nie może w pełni rozwinąć skrzydeł, głównie przez nasze własne ograniczenia pozycjonowania. Stworzenie wewnętrznych systemów nawigacji AR jest możliwe, ale nie będą one tak dokładne, jak byśmy chcieli. Przykładowo: nawigacja we wnętrzach nie poprowadzi klienta do konkretnego produktu na półce sklepowej. Może jednak wskazać kierunek do właściwego działu, w którym klient może znaleźć żądany produkt.

Istnieją trzy popularne podejścia do nawigacji we wnętrzach:

  • Nadajniki: Bluetooth LE, Wi-Fi RTT lub UWB
  • Znaczniki: Wizualnie identyfikowane przez urządzenie ze strukturą AR
  • VPS (wizualny system pozycjonowania)

Nasi inżynierowie z MobiDev, przy użyciu narzędzia ARKit, zademonstrowali nawigację we wnętrzach AR opartą na markerach, którą z powodzeniem można wykorzystywać w kampusie korporacyjnym. Nawigacja we wnętrzach AR oparta na markerach jest tańsza w implementacji niż ta wykorzystująca nadajniki, ale wciąż ulega pewnym problemom, takim jak zasłanianie markerów lub błędna konfiguracja. 

Nawigacja w rzeczywistości rozszerzonej na zewnątrz

Nawigacja zewnętrzna ma wyraźną przewagę w większości sytuacji ze względu na łatwość pozycjonowania. GPS może zapewnić niemal idealne pozycjonowanie urządzeń w większości środowisk. Należy jednak wziąć pod uwagę dwie główne kwestie:

  • Obszary wiejskie, nawet z doskonałym dostępem do GPS, niekoniecznie mogą być miejscem, w którym nawigacja w rzeczywistości rozszerzonej jest pożądana. Dzieje się tak ze względu na charakterystykę takich miejsc; tereny bardzo płaskie i cechujące się dużymi odległościami między punktami, w których użytkownik musi co rusz skręcać. Jeśli użytkownik prowadzi samochód, przepisy mogą uniemożliwić mu korzystanie z wyświetlaczy przeziernych do kierowania AR. 
  • Z kolei obszary miejskie z gęstymi wieżowcami mogą blokować sygnały GPS. Chociaż zapotrzebowanie na nawigację AR jest w tych obszarach wyższe, to pozycjonowanie może być mniej dokładne.

Google i Apple wdrożyły na swoich platformach AR technologię VPS (wizualny system pozycjonowania), która porównuje bazy danych obrazów z widoku z ulicy, aby zlokalizować pozycję użytkownika jeszcze przed wygenerowaniem wskazówek AR. Jeśli jednak lokalizacja nie będzie technologii znana lub gdy warunki pogodowe nie będą sprzyjające, na przykład podczas gęstej mgły, takie systemy wizualne mogą nie działać zgodnie z oczekiwaniami.

Jednak w dobrych warunkach atmosferycznych twórcy aplikacji mogą korzystać z różnych narzędzi każdej platformy, aby zakotwiczyć obiekty 3D we współrzędnych geograficznych i strukturach, umożliwiając bardziej immersyjne wrażenia podczas nawigacji lub eksploracji określonych obszarów. 

Trend # 9. Rozszerzona rzeczywistość w opiece zdrowotnej

Podobnie jak w poprzednich przykładach, tak i tu rozszerzona rzeczywistość doskonale sprawdza się w operowaniu interfejsem w danym momencie bez użycia rąk. Lekarze używają już wyświetlaczy przystosowanych do noszenia, takich jak HoloLens firmy Microsoft, aby wspomóc się podczas wykonywania zabiegów operacyjnych; technologia dostarcza lekarzom niezbędnych informacji, takich jak parametry życiowe pacjenta, jednocześnie pozwalając na skoncentrowanie się na wykonywanym zadaniu. Przyszłość HoloLens jest co prawda niepewna, ale urządzenia konkurencyjne, takie jak Apple Vision Pro, są przystępne cenowo względem lidera. Oznacza to, że nawet jeśli Microsoft nie będzie  w stanie utrzymać tego rynkowego przyczółku, to możemy być pewni, że inni gracze zaspokoją popyt swoim wejściem na rynek. 

W połączeniu z algorytmami uczenia maszynowego, technologia AR może w przyszłości stać się skuteczną opcją wykrywania chorób. Google nadal aktualizuje swoje repozytorium mikroskopów AR na platformie GitHub, umożliwiając programistom i pracownikom służby zdrowia korzystanie z rzeczywistości rozszerzonej w celu lepszego wykrywania komórek nowotworowych. Staje się oczywistym fakt, że rzeczywistość rozszerzona będzie w przyszłości przyczynkiem do dalszego wzrostu nie tylko produktywności pracowników medycznych, ale także postępu w naukach medycznych. 

Trend #10. Zakupy detaliczne i w rzeczywistości rozszerzonej  

Głównym motorem wykorzystania AR w zastosowaniach detalicznych nadal pozostają wirtualne rozwiązania do przymierzania. Firmy nieustannie usprawniają sposoby dokonywania przez ich klientów zakupów online, a immersyjne doświadczenia odgrywają ważną rolę w tej misji. Możliwość oglądania mebli i innych przedmiotów w rzeczywistości rozszerzonej, aby zobaczyć, jak w rzeczywistości wyglądałyby w naszym pokoju, jest popularną funkcją używaną przez sieci takie jak IKEA, Target i inne.

Technologia wirtualnej przymierzalni również stale się rozwija. Techniki pomiaru ciała stały się bardziej zaawansowane, dzięki czemu klienci mogą lepiej spersonalizować swoje doświadczenia podczas zakupów odzieży online.

Jednym z wyjątkowych przykładów przyszłości aplikacji wirtualnej rzeczywistości rozszerzonej jest niedawne partnerstwo między e.l.f. Cosmetics i Google za pośrednictwem interaktywnych reklam na YouTube. Podczas reklamy wideo dotyczącej makijażu użytkownicy mogą kliknąć reklamę, aby uruchomić doświadczenie AR, w którym mogą na własnej twarzy zobaczyć, jak prezentują się reklamowane kosmetyki. 

FRED Jewelry Virtual Try-On Presented on Viva Tech 2022
FRED Jewelry Virtual Try-On Presented on Viva Tech 2022

Trend #11. Rozszerzona rzeczywistość w przetwórstwie przemysłowym 

Przyszłość rozszerzonej rzeczywistości ma również znaczące korzyści dla zastosowań produkcyjnych. Przykładami mogą być postępy, jakie AR robi we wspieraniu takich obszarów, jak:

  • Szkolenie pracowników: tzw. cyfrowe bliźniaki (ang. digital twins) i symulowane doświadczenia mogą pomóc pracownikom zrozumieć i reagować na poważne sytuacje w immersyjnym środowisku.
  • Rutynowa konserwacja: AR może podświetlać elementy maszyn wymagające serwisowania, aby ułatwić technikom proces konserwacji 

Innym ważnym przypadkiem użycia jest zdalna pomoc AR . Aby dodać więcej głębi w zdalnych połączeniach wideo, inżynierowie będący poza siedzibą firmy wykorzystują AR do podświetlania i wskazywania elementów w przestrzeni 3D, aby pomóc użytkownikom końcowym w rozwiązywaniu problemów bez potrzeby wysyłania technika w teren.

Trend #12. Rozszerzona rzeczywistość w branży motoryzacyjnej

Z innowacji w zakresie rozszerzonej rzeczywistości korzysta obecnie nawet branża motoryzacyjna. Niektóre z innowacji to:

  • Sprzedaż samochodów: AR jako narzędzie marketingowe
  • Pomoc zdalna: zapewnianie kierowcom pomocy w zakresie diagnostyki.
  • Wykrywanie miejsc parkingowych: podświetlanie pustych miejsc parkingowych w zatłoczonych garażach
  • Wykrywanie senności kierowcy: wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy w celu monitorowania poziomu uwagi i pomagania kierowcom w obudzeniu się lub odzyskaniu koncentracji.
  • Wyświetlacze przezierne (HUD) dla kierowców: pomagają poprzez umieszczanie wskazówek i podkreślanie zagrożenia w polu widzenia prowadzącego pojazd.

Wyświetlacze projekcyjne

Zapewnienie kierowcom informacji bezpośrednio na wyświetlaczu projekcyjnym jest czymś, co wkrótce może stać się dostępne. Mercedes Benz pracuje obecnie nad wypuszczeniem na rynek samochodu z wyświetlaczem AR bez zestawu słuchawkowego już w 2024 roku. Większość prób stworzenia funkcji AR HUD dla samochodów wymagała do tej pory takiego rozwiązania. 

Jednak biorąc pod uwagę, że dla kierowców priorytetem jest bezpieczeństwo, wciąż istnieje miejsce na poprawę. Wraz z rozwojem rzeczywistości rozszerzonej, producenci mogą znaleźć sposób, aby doświadczenia AR były dla kierowców dostępniejsze. Bez konieczności noszenia zestawu słuchawkowego, kierowcy odczuwali by nie tylko większy komfort z jazdy, ale byliby także bardziej chronieni przed awarią w przypadku, gdyby zestaw słuchawkowy w jakiś sposób zawiódł, powodując całkowitą utratę wizji.

Budzenie sennych kierowców

Opracowana przez MobiDev aplikacja WakeUp to kolejny świetny przykład wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej w przemyśle motoryzacyjnym. WakeUp, wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy ARKit, ma na celu pomóc kierowcom pozostać rozbudzonymi wykrywając kiedy kierowca ma zamknięte oczy lub przechyloną głowę. Jeśli oczy pozostają zamknięte lub głowa jest przechylona zbyt długo, urządzenie odtwarza alarm, który pomaga obudzić kierowcę. 

Technologia ta ma wciąż sporo miejsca dla rozwoju. Przykładem może być kamera TrueDepth z czujnikiem podczerwieni, która pomaga w śledzeniu pozycji głowy i oczu w całkowitej ciemności. Sztuczna inteligencja mogłaby również w przyszłości wykrywać zachowania kierowcy wskazujące na jego senność i ostrzegać, zanim będzie za późno. Planujemy kontynuować ten kurs w naszych dalszych projektach w przyszłości.

Przyszłość technologii  rzeczywistości rozszerzonej

W 2020 roku całkowita wartość rynkowa technologii AR i VR została oszacowana na 15,3 mld USD i oczekuje się, że ta kwota wzrośnie w 2025 roku do 198 mld USD (Statista). Według raportu ISACA, 70% konsumentów uważa technologię AR za zapewniającą im korzyści, a firmy są gotowe zaspokoić potrzeby klientów i przyczynić się do rozwoju rynku rzeczywistości rozszerzonej.

Przyszłość rzeczywistości rozszerzonej we wszystkich sektorach coraz ściślej wiążę się ze sztuczną inteligencją. Wzrost popularności sztucznej inteligencji i początkowy wzrost zainteresowania wydają się być nadal silne. Jednak jego potencjał w zakresie rozwoju doświadczeń rzeczywistości rozszerzonej prawdopodobnie utrzyma się nawet po tym, jak zainteresowanie sztuczną inteligencją zacznie spadać i stabilizować się. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że rzeczywistość rozszerzona okazała się cennym narzędziem biznesowym, nie zaś wyłącznie medium do gier lub rozrywki.

Połączenie ARKit i VisionOS pozwala na zaawansowane funkcje, takie jak śledzenie dłoni szkieletu i funkcje ułatwień dostępu. W ten sposób użytkownicy mogą wchodzić w interakcję z wirtualnym doświadczeniem za pomocą gestów (ruchy oczu, polecenia głosowe, ruchy głowy i gesty dłoni). Programiści z doświadczeniem w tworzeniu aplikacji ARKit i iOS mogą z łatwością rozszerzyć swoje umiejętności tworzenia aplikacji na Apple Vision Pro.

Tak więc przyszłość rzeczywistości rozszerzonej na niedrogich zestawach rzeczywistości mieszanej wciąż się rozwija, ale postępy są czynione.


Avatar
Tech.Council Manager, iOS/Android Group Leader at MobiDev
Mar 4
Czy używasz AI w pracy? Wypełnij krótki formularz
Rozpoczynamy krótką ankietę na temat wykorzystania AI w zadaniach zawodowych. Jeśli pracujesz w IT w Polsce, poświęć 3 minuty i wypełnij ankietę.
Jan 4
Microsoft integruje ChatGPT z wyszukiwarką Bing. Jak reaguje Google
Microsoft przygotowuje się do dodania ChatGPT — chatbota OpenAI — do swojej wyszukiwarki Bing, aby odciągnąć użytkowników od konkurencyjnego Google.
May 5
AWS announces a new cloud service & Google opens up PaLM-E. AI/ML Digest #0
So there are links to hardcore research with detailed code examples and analysis of language models as well as review articles and updates that will help you keep up with the latest industry events.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience.

Find out more on how we use cookies and how to change cookie preferences in our Cookies Policy.

Customize
Save Accept all cookies