Intel zainwestuje 4,6 mld USD w nową fabrykę chipów w Polsce

Intel zainwestuje 4,6 mld USD w nową fabrykę chipów w Polsce

Amerykański producent chipów Intel Corporation planuje zainwestować blisko 4,6 miliarda dolarów w nowy zakład montażu i testowania półprzewodników pod Wrocławiem — informuje Reuters. Zakład zatrudni 2000 osób i stworzy kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy na etapie budowy i zatrudniania dostawców.

Według firmy, projekt ten jest realizowany w ramach wielomiliardowego programu inwestycyjnego w całej Europie w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych chipów.

Intel, który działa w Polsce od 30 lat i zatrudnia 4000 osób, wskazuje, że wybrał Polskę ze względu na infrastrukturę i wysoko wykwalifikowanych pracowników, a także zauważył, że lokalizacja znajduje się w pobliżu planowanej fabryki w Niemczech i fabryki w Irlandii.

W ubiegłym roku amerykański producent chipów ogłosił plany budowy dużego zakładu produkcji chipów w Niemczech, a także obiektów w Irlandii i Francji, starając się skorzystać z łatwiejszych zasad finansowania i dotacji Komisji Europejskiej, ponieważ UE stara się zmniejszyć swoją zależność od dostaw z USA i Azji.

"Polska była po prostu trochę bardziej głodna, aby wygrać tę inwestycję" — powiedział na konferencji prasowej Pat Gelsinger, CEO Intela.

Kilka krajów rywalizuje o to, by Intel zainwestował w ich regionach, a niektóre, jak Niemcy, które zapewniły sobie wsparcie Intela, negocjują wysokość dotacji, które mogą zapewnić.

Gazeta Handelsblatt poinformowała, że niemiecki rząd i Intel są bliscy porozumienia w sprawie dotacji o wartości 9,9 mld euro, w porównaniu z wcześniej uzgodnionymi 6,8 mld euro.



Avatar
Apr 11, 2025

Trump zmienia zdanie w sprawie ograniczeń eksportu chipów H20 po kolacji z CEO Nvidii

Administracja Donalda Trumpa niespodziewanie zrezygnowała z planowanego zakazu eksportu chipów H20 do Chin — najnowocześniejszych układów AI, które amerykańskie firmy mogą legalnie sprzedawać na rynek chiński. Decyzję ogłoszono po kolacji w Mar-a-Lago, na którą zaproszono także CEO Nvidii, Jensena Huanga. Koszt jednego miejsca przy stole wynosił milion dolarów.
0
Apr 14, 2025

Meta straciła już 45 miliardów dolarów na projekt metaverse

Cztery lata po zmianie nazwy Facebooka na Meta i ogłoszeniu wizji wirtualnych światów, projekt metaverse wciąż przynosi firmie ogromne straty. Według szacunków, do początku 2025 roku Reality Labs – odpowiedzialne za rozwój AR i VR – pochłonęło już 45 miliardów dolarów.
0
Jun 12, 2023

SpaceX zatrudniło 14-letniego programistę

Firma kosmiczna Elona Muska, SpaceX, zatrudniła 14-letniego programistę. Kajren Kwazi dołączy do zespołu pracującego nad oprogramowaniem dla satelitów Starlink.
0

This site uses cookies to offer you a better browsing experience.

Find out more on how we use cookies and how to change cookie preferences in our Cookies Policy.

Customize
Save Accept all cookies