Finlandia oddała do użytku 3 blok elektrowni jądrowej w Olkiluoto — najpotężniejszy reaktor jądrowy w Europie
Finlandia oddała do użytku najpotężniejszy reaktor jądrowy w Europie — 3 blok elektrowni jądrowej w Olkiluoto. Ten blok energetyczny został zbudowany przez francuską firmę Areva i niemiecki koncern Siemens.
Przypominamy, że 15 kwietnia 2023 roku w Niemczech zostały wyłączone ostatnie trzy działające elektrownie jądrowe, które generowały około 5% potrzebnej RFN energii elektryznej.
Olkiluoto to druga po Loviisanie fińska elektrownia atomowa. Finowie chcieli zbudować trzecią elektrownię atomową, Hanhikivi 1, ale projekt, w który zaangażowana była Rosja, został zamknięty po inwazji na Ukrainę i Finlandia rozwiązała umowę.
Pierwszy reaktor jądrowy EJ Olkiluoto został uruchomiony w 1979 roku, a drugi w 1982 roku. Każdy z nich ma moc 890 MW. Pozwolenie na budowę trzeciego bloku operator stacji Teollisuuden Voima uzyskał jeszcze w 2005 roku, ale rozpoczęcie prac było kilkakrotnie przekładane.
W przeciwieństwie do wrzących reaktorów jądrowych BWR-2500 szwedzkiej firmy ASEA, które pracują w pierwszym i drugim bloku, trzeci blok EJ Olkiluoto został zaopatrzony w wodno-ciśnieniowy reaktor jądrowy trzeciej generacji z wodą pod ciśnieniem EPR (pierwotnie European Pressurized Reactor, obecnie Evolutionary Power Reactor) wyprodukowany przez Areva NP (obecnie Framatome), konsorcjum Areva i Siemens.
Moc trzeciego bloku wynosi 1600 MW. 16 kwietnia 2023 roku o godz. 2:00 Finlandia przyłączyła go do sieci, czyli następnego dnia po wyłączeniu ostatnich elektrowni jądrowych w Niemczech. Z całkowitą mocą 3 380 MW, Olkiluoto stało się tym samym jedną z 30 najpotężniejszych elektrowni jądrowych na świecie. Razem z Loviisa, te dwie elektrownie dostarczają 32,8% energii elektrycznej w Finlandii.