76% kobiet w branży IT odczuwa potrzebę zwiększenia pewności siebie: o coachingu i wpływie na przyszłość
Igor Zagre jest certyfikowanym coachem z ponad 1700 sesjami coachingowymi. Igor pracuje z kobietami z branży IT z całego świata. W tym wywiadzie rozmawiamy o potrzebach, z jakimi kobiety z branży technologicznej przychodzą na coaching, co sprawia, że odnoszą większe sukcesy i co odróżnia je od kobiet z innych dziedzin.
Jakie są najczęstsze błędne przekonania na temat coachingu, z którymi się spotkałeś?
Pierwszym mitem jest to, że coaching jest trudny do zmierzenia. Że polega bardziej na rozmowie. W rzeczywistości chodzi o pracę nad wynikami, osiąganie mierzalnych celów. Po każdej sesji z klientem mierzymy postępy. Według badania przeprowadzonego przez International Coaching Federation (ICF), ponad 70% osób, które pracowały z coachem, poprawiło swoje wyniki.
Kolejnym mitem jest to, że coaching jest dla osób na "wyższych" stanowiskach. Na coaching może sobie pozwolić tylko kadra kierownicza wyższego szczebla. W rzeczywistości coaching jest przydatny na wszystkich szczeblach kariery.
Ludzie myślą, że coaching jest konieczny tylko dla osób w bardzo niestabilnych sytuacjach, ale nie, pomaga on uczynić siebie jeszcze silniejszym i bardziej efektywnym.
Innym błędnym przekonaniem jest to, że coaching jest czymś podobnym do terapii lub psychologii. Ale powinieneś wiedzieć, że psycholog lub psychoterapeuta pracuje z twoją przeszłością, podczas gdy coach pracuje z twoją przyszłością.
Kobiety w IT z Ukrainy, Europy i Stanów Zjednoczonych — dlaczego taka grupa docelowa?
Statystyki różnią się w zależności od kraju, ale średnio kobiety wszędzie pozostają w mniejszości (około 24-26%). Jeszcze rzadziej wspinają się po szczeblach kariery. Tylko 14% pozostaje na stanowiskach kierowniczych.
Kobiety często borykają się z wewnętrznym problemem — udowodnieniem swojego prawa do zajmowania tego stanowiska. Mogą odczuwać presję w takiej czy innej formie.
Badanie TrustRadius pokazuje, że 57% kobiet w branży technologicznej doświadcza wypalenia zawodowego, podczas gdy tylko 36% mężczyzn.
Po przeprowadzeniu setek sesji przeanalizowałem, kim są moi odbiorcy. Okazało się, że to ponad 90% kobiet, a ponad 70% z nich pracowało w IT, więc postanowiłem zawęzić swoją specjalizację.
Kobiety w IT mają bardzo wysoki poziom świadomości i cenią swoje życie tak bardzo, że są gotowe zainwestować maksimum czasu i wysiłku, aby osiągnąć rezultaty.
Prowadzisz bezpłatne sesje coachingowe dla kobiet z Ukrainy. Dlaczego powstała ta inicjatywa?
Inicjatywa pojawiła się wraz z rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Podczas gdy w pierwszych tygodniach ludzie nie mieli czasu na coaching, później stało się to konieczne. Główną motywacją była chęć pomocy kobietom z Ukrainy.
Ta inicjatywa została dobrze przyjęta przez wielu. Od 24 lutego 2022 r. przeprowadziłem 279 bezpłatnych sesji coachingowych. Niektóre osoby miały trudności z wyznaczeniem celów dalszego rozwoju zawodowego, inne nie mogły znaleźć pracy, a niektóre kobiety straciły stanowiska kierownicze podczas pobytu za granicą. Teraz również prowadzę bezpłatne sesje coachingowe, ale tylko dla stanowisk kierowniczych.
Co odróżnia kobiety w IT od kobiet w innych zawodach?
To, co dzieje się w ich miejscach pracy. Kobiety w IT stanowią mniejszość w swoich zespołach.
Po drugie, są to osoby zainteresowane swoim rozwojem. Sektor technologiczny ma bardzo rozwiniętą kulturę inwestowania w siebie.
Kobiety w IT są zorientowane na wyniki. Bardzo ważne jest, aby rozwój i wnioski, które omawiamy podczas sesji, zostały następnie zintegrowane z prawdziwym życiem. Aby nie była to tylko rozmowa.
Z jakimi pytaniami przychodzą do ciebie ludzie?
Pewność siebie. Ogólnie rzecz biorąc, 76% kobiet w branży IT odczuwa potrzebę zwiększenia pewności siebie. Ponadto radzenie sobie z lękami, wyznaczanie i osiąganie celów osobistych i zawodowych, adaptacja do nowego kraju (która stała się popularna od 2022 roku), uzyskanie awansu, przejście lub dostosowanie się do nowej roli. Na przykład, osoba otrzymuje stanowisko kierownicze i początkowo ma syndrom oszusta. Radzenie sobie z emocjami to temat, któremu zazwyczaj nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Zwiększenie poziomu rozpoznawalności w firmie i poza nią. Strategia budowania marki osobistej.
Jakie przypadki wymagają większej koncentracji?
Trudniej jest pracować z sytuacjami naładowanymi emocjonalnie. Na przykład toksyczne relacje w pracy.
Muszę być bardziej skoncentrowany podczas pracy z kierownictwem wyższego szczebla i współzałożycielami, ale pod względem skali wyników takie prośby są moimi ulubionymi!
Jak skonstruowany jest program sesji coachingowych?
Dla każdego klienta tworzony jest indywidualny program. Pracuję w cyklu miesięcznym, a minimalny okres interakcji ze mną to jeden miesiąc. Spotykamy się raz w tygodniu. Ustalamy konkretny cel na każdy miesiąc. Pracujemy przez cały miesiąc, podsumowujemy wyniki, a klient otrzymuje raport. Czasami zamykamy temat w ciągu miesiąca. A czasami klient decyduje się kontynuować współpracę z nami, aby na przykład pracować nad kolejnym pytaniem.
Czy są jakieś przypadki, z których jesteś szczególnie dumny?
Jedna z klientek kierowała działem obsługi klienta w firmie IT. Chciała dostać 20-25% podwyżki. Czuła się niepewnie. Bała się, że zostanie nawet zwolniona, jeśli poruszy kwestię podwyżki. Przeanalizowaliśmy sytuację i zdecydowaliśmy, że poprosi o 50%. Otrzymała tę podwyżkę, zamykając swoją prośbę w dwóch sesjach coachingowych. Natychmiast odzyskała pieniądze zainwestowane w coaching.
Inna dziewczyna pracowała jako inżynier oprogramowania w amerykańskiej firmie od ponad 2 lat. Ona również chciała awansu, ale jej kierownictwo stwierdziło, że to niemożliwe, ponieważ nie wie, kim ona jest i czym się zajmuje. Zaczęliśmy z nią pracować, aby podnieść jej profil w firmie. Po 2 miesiącach zaczęła być rozpoznawana przez kierownictwo wyższego szczebla. Ludzie wiedzą, kim ona jest. Dynamika relacji całkowicie się zmieniła.
Czy sytuacja wygląda inaczej w innych krajach?
Na przykład, w Ukrainie kobietom może być trudno awansować ze względu na wewnętrzną rywalizację z mężczyznami. A w Ameryce kobiety przychodziły do mnie z syndromem oszusta, bo "dostałam awans i czuję, że dostałam awans tylko dlatego, że jestem kobietą. W tym samym czasie byli koledzy, których postrzegam jako bardziej wykwalifikowanych, ale korporacja ma limit, zgodnie z którym pewien procent kobiet powinien zajmować stanowiska kierownicze". Na tym polega różnica.
Co wyróżnia odnoszące sukcesy liderki w IT?
Kobiety, które szybciej awansują, mają większą bazę kontaktów i znajomych w firmie i poza nią. Ponadto istnieje wysoki poziom rozpoznawalności i dotyczy to nie tylko najwyższych stanowisk, ale także na przykład średniego szczebla.
Ogólnie rzecz biorąc, kobiety odnoszące sukcesy w IT to te, które celowo poszerzają swoją strefę komfortu i chcą więcej od swojego życia.