Zbiorowa petycja pracowników Google ws. lepszego traktowania przy zwolnieniach grupowych
Prawie 1400 pracowników firmy macierzystej Google Alphabet Inc. podpisało petycję wzywającą do lepszego traktowania pracowników podczas procesu zwolnień grupowych, informuje Bloomberg.
Przypominamy, że w styczniu firma ogłosiła redukcję 12 000 miejsc pracy, aby zmniejszyć wydatki w okresie pandemicznym.
W liście otwartym skierowanym do dyrektora generalnego Sundara Pichai, pracownicy przedstawili szereg żądań, w tym zamrożenie nowych zatrudnień, poszukiwanie dobrowolnych zwolnień przed przymusowymi, dawanie pierwszeństwa zwolnionym pracownikom w zakresie wolnych miejsc pracy i umożliwienie pracownikom zakończenia zaplanowanych urlopów, takich jak urlopy rodzicielskie i okolicznościowe.
Pracownicy wezwali również spółkę Alphabet do nierozwiązywania umów o pracę z pracownikami z krajów, w których trwają konflikty zbrojne lub kryzysy humanitarne, takich jak Ukraina, oraz do zapewnienia dodatkowego wsparcia osobom zagrożonym utratą pobytu związanego z wizą pracowniczą.
"Nigdzie głosy pracowników nie zostały odpowiednio uwzględnione, a wiemy, że jako pracownicy jesteśmy silniejsi razem aniżeli w pojedynkę" — czytamy w liście.
List został napisany przez grupę pracowników wspieranych przez związki zawodowe, w tym Alphabet Workers Union, United Tech and Allied Workers i UNI Global.
Grupy te wysłały kilka petycji dotyczących zwolnień w różnych jednostkach Google w kilku krajach, w których organizacja ta jest obecna.
Niektóre osoby, które podpisały petycję, powiedziały Bloombergowi, że są zaniepokojone faktem, iż procesy konsultacyjne wymagane przez prawo w niektórych krajach stały się działaniem na pokaz. Powiedzieli, że informacje zwrotne od personelu skierowane do kierownictwa, w tym wyniki ankiet, w których to wyrażano zainteresowanie wolontariatem w związku ze zwolnieniami lub skróconymi godzinami pracy, nie zostały wzięte pod uwagę.
Pracownicy planują rozpowszechniać petycję jeszcze przez kilka dni, zanim złożą dokument na ręce Pichai w siedzibie Google w Kalifornii.
Na razie Pichai tej petycji nie skomentował.