5 mln programistów w Indiach obawia się, że zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję
Jeśli technologie sieci neuronowych, takie jak ChatGPT, zastąpią inżynierów oprogramowania, żaden kraj nie ucierpi bardziej niż Indie, gdzie mieszka ponad 5 milionów programistów. Bloomberg zauważa, że nowi fachowcy wciąż są wysoko doceniani w indyjskim sektorze IT, ale niektórzy z nich już zaczynają martwić się o swoją przyszłą karierę.
Perspektywa, że sieci neuronowe zastąpią programistów, choć odległa, już martwi Palasha Hade'a. Świeżo upieczony inżynier ze środkowych Indii oczekuje, że w kraju zamieszkałym przez 1,4 miliarda ludzi będzie coraz mniej ofert pracy dla programistów. Hade uzyskał online dyplom data science and analytics w prestiżowym Indyjskim Instytucie Technologii w Madrasie (IIT Madras). Oczekuje, że to go wyróżni i to będzie przewagą konkurencyjną, jeśli liczba miejsc pracy zacznie się kurczyć.
Jeszcze doniedawna indyjskie firmy outsourcingowe miały takie zapotrzebowanie na talenty, że były gotowe zatrudnić inżyniera, posiadającego doświadczenie zawodowe jedynie w przemyśle chemicznym lub wydobywczym. Ćwiczenia z kodowania nie były niczym niezwykłym.
Największa firma outsourcingowa w Indiach (i Azji) Tata Consultancy Services Ltd. w tym roku złożyła studentom 46 000 ofert pracy. Jednak temat generatywnej sztuczna inteligencja i ChatGPT dominuje teraz podczas każdej rozmowy z klientami.
Zaawansowana sztuczna inteligencja przyczyniła się do szybkich zmian, powiedział dyrektor zarządzający Tech Mahindra, posiadający czterdziestoletnie doświadczenie w branży usług IT. Podczas przemówienia w Indian Institute of Technology Hyderabad (IITH) w zeszłym tygodniu odkrył, że studenci już są zaniepokojeni.
Problem nie leży w tym, że sztuczna inteligencja zastąpi obecne miejsca pracy, tylko jak szybko nowa technologia zostanie katalizatorem nowych miejsc pracy i możliwości, nawet jeśli zastąpi stare stanowiska. Powody do niepokoju mają dziesiątki tysięcy innych inżynierów, którzy nie ukończyli takich elitarnych szkół. Już niedługo będziemy obserwować spadek zapotrzebowania na zwykłe kodowanie.