Zwolnienia w branży technologicznej w 2023 roku

Zwolnienia w branży technologicznej w 2023 roku

W obliczu niepewnej globalnej gospodarki i spowolnienia wzrostu przychodów, firmy technologiczne przyspieszyły tempo zwolnień w 2023 roku. Zwolnienia w firmach-gigantach znacznie przewyższyły zeszłoroczne cięcia, informuje Computerworld.

Według danych zebranych przez Layoffs.fyi 1 059 firm technologicznych zwolniło w tym roku około 240 193 pracowników, w porównaniu do 164 411 zwolnień w ubiegłym roku.

Oto lista niektórych z najbardziej znaczących zwolnień w branży technologicznej, których doświadczyła ostatnio branża.

Październik 2023 r.

Qualcomm zwolni 1 258 pracowników do grudnia tego roku. Zwolnienia w firmie obejmą takie stanowiska jak inżynierowie, analitycy, programiści oraz pracownicy działów finansowych, prawnych i zasobów ludzkich. 

Meta zwolniła pracowników ze swojej niestandardowej jednostki krzemowej Metaverse, wpływając na Agile Silicon Team Facebooka lub FAST, zgodnie z raportem Reutersa. Według raportu, FAST jest domem dla prawie 600 pracowników Facebooka. Redukcje zatrudnienia w FAST nastąpiły zaledwie kilka dni po tym, jak firma wypuściła swoje zestawy słuchawkowe Quest 3 do rzeczywistości mieszanej, które mają oferować grę metaverse.

Wrzesień 2023 r.

Dostawca platformy niskokodowej Airtable wprowadza nową rundę zwolnień.

Airtable, firma zajmująca się oprogramowaniem niskokodowym, przeszła drugą rundę zwolnień w ciągu dziewięciu miesięcy, redukując około 237 pracowników, co odpowiada 27% jej siły roboczej. 

Alphabet, spółka matka Google, zainicjowała kolejną rundę zwolnień, tym razem dotykając setki pracowników w zespole rekrutacyjnym. Posunięcie to jest częścią ciągłych wysiłków Alphabet mających na celu usprawnienie działalności i zwiększenie wydajności w obliczu niepewności gospodarczej. 

Sierpień 2023

Firma SecureWorks zajmująca się cyberbezpieczeństwem ogłosiła, że zwalnia 15% swojej siły roboczej, czyli około 300 pracowników. Stanowi to drugą rundę zwolnień wprowadzonych przez firmę w tym roku, a w lutym firma ogłosiła zmniejszenie liczby pracowników o 9%. 

Amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Rapid7 ogłosiła plany zwolnienia 18% swojej siły roboczej, czyli około 400 pracowników na całym świecie. 

Gigant sieciowy Cisco Systems ogłosił kolejną rundę zwolnień. Pomimo tego, że pracownicy postrzegają ten ruch jako nowe cięcia, firma wyjaśniła, że zwolnienia te były częścią planu restrukturyzacji ogłoszonego w listopadzie 2022 r., który obejmował zredukowanie około 5% z 83 000 pracowników.

Evernote, twórca aplikacji do robienia notatek o tej samej nazwie, zwalnia większość swoich pracowników w USA i Chile oraz przenosi się do Włoch, siedziby swojej korporacyjnej spółki macierzystej, Bending Spoons. 

Czerwiec 2023 r.

Oracle zwolnił setki pracowników i wycofał oferty pracy dla swojej jednostki Cerner Healthcare, przejętej wcześniej w tym roku za 28 miliardów dolarów, wynika z raportu Insider. 

Dostawca oprogramowania CRM, firma Zendesk, wdrożyła nową rundę zwolnień, zmniejszając liczbę pracowników o kolejne 8% z powodu trwającej niepewności makroekonomicznej i zwiększonej konkurencji ze strony rywali. 

Maj 2023

Stack Overflow, portal z pytaniami i odpowiedziami dla programistów, ogłosił, że zwolni 10% swojej siły roboczej, co dotknie co najmniej 58 pracowników. Wśród pracowników dotkniętych redukcją są projektanci UX, specjaliści HR, projektanci produktów i starsi programiści. 

LinkedIn zwalnia 716 pracowników i zamyka aplikację do poszukiwania pracy w Chinach

Zgodnie z listem do pracowników od CEO Ryana Roslansky'ego, zwolnienia miały na celu reorganizację firmy i zwiększenie jej elastyczności. 

Firma Cognizant, świadcząca usługi technologiczne i konsultingowe, zamierza zredukować około 1% swojej globalnej siły roboczej, czyli około 3500 pracowników, w celu obniżenia kosztów. 

Kwiecień 2023 r.

Dropbox zwalnia 16% pracowników (czyli 500 osób), aby ponownie skupić się na sztucznej inteligencji, ponieważ wzrost sprzedaży spowalnia.

Cel redukcji to zatrudnienia pracowników z doświadczeniem w dziedzinie sztucznej inteligencji. 

Gigant Enterprise Linux Red Hat ogłosił, że zwolni prawie 4% swojego globalnego personelu, czyli około 800 pracowników, zauważając, że cięcia dotkną ogólny personel administracyjny, a nie pracowników technicznych czy sprzedawców. 

Firma macierzysta Facebooka, Meta, zainicjowała kolejną falę zwolnień. Zostały one ogłoszone już wcześniej — tym razem różnica polega na tym, że wiele cięć dotyczy podobno pracowników technicznych. Najnowsza fala redukcji zatrudnienia obejmie około 4000 pracowników zwolnionych z firmy, w tym osoby zajmujące się doświadczeniem użytkownika, inżynierią oprogramowania, programowaniem graficznym i programowaniem rozgrywki. 

Marzec 2023 r.

Kyndryl, dostawca zarządzanych usług IT, który wydzielił się z IBM, ogłosił zwolnienia wpływające na wewnętrzne usługi IT w celu usprawnienia operacji i zwiększenia konkurencyjności. 

Anonimowe komentarze na stronie internetowej The Layoff.com sugerują, że wśród zwolnionych znaleźli się pracownicy zajmujący się zarządzaniem zasobami IT oraz CIO firmy Kyndryl. 

Firma Accenture, świadcząca usługi informatyczne i konsultingowe, ogłosiła, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy zwolni 19 000 pracowników, czyli 2,5% swojej siły roboczej, w celu obniżenia kosztów w obliczu niepewnych warunków gospodarczych. 

Amazon poinformował, że planuje zwolnić około 9000 dodatkowych pracowników z kilku jednostek biznesowych, w tym AWS, PXT (People Experience and Technology, dział HR firmy), Advertising i Twitch. Ogłoszenie to pojawiło się dwa miesiące po tym, jak Amazon ujawnił plany zwolnienia 18 000 pracowników. 

Cztery miesiące po tym, jak gigant mediów społecznościowych Meta potwierdził, że zmniejszy 13% swojej globalnej siły roboczej — co daje 11 000 miejsc pracy — firma ogłosiła kolejne 10 000 zwolnień. 

Firma Atlassian, zajmująca się oprogramowaniem do współpracy, poinformowała, że planuje zwolnić 500 pracowników, czyli około 5% całej swojej siły roboczej. 

Luty 2023 r.

Ta runda zwolnień na Twitterze spowodowała, że platforma mediów społecznościowych straciła 10% pozostałych pracowników, ponieważ około 200 zostało zwolnionych. Zwolnienia objęły założycieli startupów, których firmy zostały wchłonięte przez Twittera, w tym Esther Crawford, ostatnio szefową Twitter Blue. 

Firma Twilio zajmująca się komunikacją w chmurze ogłosiła, że zmniejszy liczbę pracowników o około 1400 osób, kilka miesięcy po zwolnieniu dodatkowych 816 osób w czwartym kwartale 2022 roku. 

Microsoft potwierdził, że zwalnia pracowników pracujących nad HoloLens, laptopem Surface i produktami Xbox, ponieważ pojawiły się doniesienia, że gigant technologiczny zwolni 100 pracowników pracujących w zespole metaverse przemysłowego i zamknie tę jednostkę. 

Yahoo ogłosiło, że zwolni około 20% swojego personelu, czyli około 1600 pracowników, do końca roku, zgodnie z doniesieniami medialnymi potwierdzonymi przez firmę. 

Należący do Microsoftu dostawca usług rozwoju oprogramowania i kontroli wersji, GitHub, poinformował, że zwolni 10% swojej siły roboczej, czyli około 300 pracowników, i przeniesie pozostałych pracowników do pracy zdalnej w celu zapewnienia natychmiastowej stabilności finansowej firmy.

Dostawca usług wideokonferencyjnych w chmurze Zoom poinformował, że zwalnia 15% swoich pracowników, obawiając się niepewnych warunków makroekonomicznych.

Ze względu na spadającą sprzedaż komputerów PC i wymagania infrastrukturalne, Dell Technologies poinformował, że zwolni 6 650 pracowników, czyli około 5% całkowitej siły roboczej. 

W komunikacie złożonym w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Splunk poinformował, że zwolni 4% swoich pracowników w ramach szerszych działań mających na celu optymalizację kosztów i procesów w obliczu niepewnych warunków makroekonomicznych. 

PayPal  zamierza zlikwidować 2000 miejsc pracy, czyli około 7% swojej siły roboczej.

Styczeń 2023 r.

SAP ogłasza redukcję 2800 etatów, twierdząc, że nie ma to związku z nadmiernym zatrudnieniem lub wynikami.

IBM redukuje 3 900 pozostałych pracowników po podwójnym zbyciu aktywów.

Spółka macierzysta Google, Alphabet, ogłosiła, że redukuje 12 000 miejsc pracy, czyli około 6% globalnej siły roboczej. 

CEO Microsoft, Satya Nadella, potwierdza plan zwolnienia 10 000 pracowników

Wspieramy przez Google ShareChat zwalnia 20% pracowników.

Intrinsic, spółka zależna Alphabet zajmująca się robotyką, zwalnia 20% pracowników.

Należąca do Alphabet firma Verily redukuje zatrudnienie o 15%.

Informatica zwalnia 7% swoich pracowników w celu obniżenia kosztów.

Na początku 2023 r. Salesforce z siedzibą w San Francisco ogłosił, że zwolni około 10% swojej siły roboczej, czyli około 8 000 pracowników i zamknie niektóre biura w ramach planu restrukturyzacji.

Amazon, technologiczny gigant z siedzibą w Seattle, poinformował, że zwolni ponad 18 000 pracowników, a większość redukcji zatrudnienia nastąpi jeszcze w tym miesiącu. 

Avatar
Paz 19
Rekrutacja w firmie Amazon
Jak wygląda rekrutacja w Amazon? Doświadczenie inżyniera oprogramowania w 2018 roku.
Kwi 25
5 mln programistów w Indiach obawia się, że zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję
Jeśli technologie sieci neuronowych, takie jak ChatGPT, zastąpią inżynierów oprogramowania, żaden kraj nie ucierpi bardziej niż Indie, gdzie mieszka ponad 5 milionów programistów. Bloomberg zauważa, że nowi fachowcy wciąż są wysoko doceniani w indyjskim sektorze IT, ale niektórzy z nich już zaczynają martwić się o swoją przyszłą karierę.
Kwi 9
CEO Sam Altman nie posiada udziałów w OpenAI, ale ukazał się na liście najbogatszych
Forbes szacuje, że jego udział w funduszach, za pośrednictwem których dokonał niektórych z tych inwestycji, w tym Hydrazine Capital i Apollo Projects, jest wart 145 milionów dolarów.

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze wrażenia podczas przeglądania.

Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookie i jak zmienić preferencje dotyczące plików cookie w naszej Polityka plików cookie.

Zmień ustawienia
Zapisz Akceptuj wszystkie cookies