Trump chce przenieść produkcję iPhone’ów do USA

Trump chce przenieść produkcję iPhone’ów do USA

Na kilka dni przed wejściem w życie nowych taryf handlowych ogłoszonych przez prezydenta Donalda Trumpa, sekretarz prasowa Białego Domu Karoline Leavitt zasugerowała, że Apple może rozważać przeniesienie produkcji iPhone’ów do Stanów Zjednoczonych — wynika z informacji przekazanych przez serwis The Verge. Jako argument wskazała plan inwestycyjny firmy o wartości 500 miliardów dolarów. Jej zdaniem: „Gdyby Apple uważało, że to niemożliwe, prawdopodobnie nie planowaliby tak dużych inwestycji w USA”.

Leavitt zaznaczyła także, że Trump wierzy, iż „Stany Zjednoczone mają odpowiednie zasoby, siłę roboczą i możliwości, by produkować iPhone’y u siebie”.

Jednak przez ostatnią dekadę Steve Jobs i Tim Cook wielokrotnie podkreślali, że realizacja takiego planu napotyka liczne przeszkody. Jobs w rozmowie z Barackiem Obamą w 2010 roku mówił, że Apple zatrudnia 700 tysięcy pracowników w Chinach, bo potrzebuje 30 tysięcy inżynierów na miejscu, by wspierać produkcję – i że tylu nie da się znaleźć w USA.

Tim Cook w 2017 roku dodał, że decyzja o produkcji w Chinach nie wynika z niższych kosztów pracy, lecz z dostępności wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz nowoczesnych technologii produkcji. „W USA trudno byłoby zapełnić salę inżynierami precyzyjnych narzędzi, w Chinach można nimi wypełnić całe stadiony” – powiedział podczas Global Forum magazynu Fortune.

W związku z tym, pomimo politycznej presji, przeniesienie produkcji iPhone’ów do USA wciąż wydaje się mało realne.

Avatar
Maj 15, 2025

Amazon redukuje zatrudnienie w działach Alexa, Echo i Kuiper. Zwolnienia objęły 100 osób

Amazon potwierdził 14 maja redukcję ok. 100 etatów w dziale Devices & Services, odpowiedzialnym m.in. za rozwój Alexy, inteligentnych głośników Echo, samochodów autonomicznych Zoox oraz satelitarnego projektu Kuiper. To kolejna fala zwolnień w tym obszarze — wcześniejsze cięcia miały miejsce w 2022 i 2023 roku. Informuje serwis CNBC.
0
Sty 31, 2024

Google wydał miliardy dolarów na zwolnienia pracowników

Firma wydała kolejne 700 milionów dolarów na zwolnienia tylko w tym miesiącu, nawet pomimo odnotowania wzrostu we wszystkich swoich działach: reklamowym, chmurowym i usługowym.
0
Mar 3, 2025

Microsoft wycofuje Skype’a. Co dalej?

Microsoft ogłosił, że Skype „zostanie wycofany” 5 maja 2025 roku. Decyzja ta wynika z chęci skoncentrowania się na rozwoju Microsoft Teams jako głównego narzędzia komunikacyjnego.
0

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze wrażenia podczas przeglądania.

Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookie i jak zmienić preferencje dotyczące plików cookie w naszej Polityka plików cookie.

Zmień ustawienia
Zapisz Akceptuj wszystkie cookies