Trump chce przenieść produkcję iPhone’ów do USA

Trump chce przenieść produkcję iPhone’ów do USA

Na kilka dni przed wejściem w życie nowych taryf handlowych ogłoszonych przez prezydenta Donalda Trumpa, sekretarz prasowa Białego Domu Karoline Leavitt zasugerowała, że Apple może rozważać przeniesienie produkcji iPhone’ów do Stanów Zjednoczonych — wynika z informacji przekazanych przez serwis The Verge. Jako argument wskazała plan inwestycyjny firmy o wartości 500 miliardów dolarów. Jej zdaniem: „Gdyby Apple uważało, że to niemożliwe, prawdopodobnie nie planowaliby tak dużych inwestycji w USA”.

Leavitt zaznaczyła także, że Trump wierzy, iż „Stany Zjednoczone mają odpowiednie zasoby, siłę roboczą i możliwości, by produkować iPhone’y u siebie”.

Jednak przez ostatnią dekadę Steve Jobs i Tim Cook wielokrotnie podkreślali, że realizacja takiego planu napotyka liczne przeszkody. Jobs w rozmowie z Barackiem Obamą w 2010 roku mówił, że Apple zatrudnia 700 tysięcy pracowników w Chinach, bo potrzebuje 30 tysięcy inżynierów na miejscu, by wspierać produkcję – i że tylu nie da się znaleźć w USA.

Tim Cook w 2017 roku dodał, że decyzja o produkcji w Chinach nie wynika z niższych kosztów pracy, lecz z dostępności wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz nowoczesnych technologii produkcji. „W USA trudno byłoby zapełnić salę inżynierami precyzyjnych narzędzi, w Chinach można nimi wypełnić całe stadiony” – powiedział podczas Global Forum magazynu Fortune.

W związku z tym, pomimo politycznej presji, przeniesienie produkcji iPhone’ów do USA wciąż wydaje się mało realne.

Avatar
Apr 17, 2025

Zoom przywrócił działanie po kilkugodzinnej awarii

W środę po południu użytkownicy na całym świecie doświadczyli problemów z dostępem do platformy Zoom. Awaria rozpoczęła się około godziny 17:30 czasu polskiego i osiągnęła szczyt w ciągu kolejnych 30 minut – według serwisu DownDetector.com, ponad 59 tys. osób zgłosiło problemy z usługą.
0
Jul 18

Anthropic ogranicza dostęp do Claude Code bez wcześniejszego uprzedzenia

Użytkownicy Claude Code – w tym ci na planie Max za 200 dolarów miesięcznie – od poniedziałkowego poranka doświadczają nieoczekiwanych ograniczeń w korzystaniu z usługi. Na ekranie pojawia się jedynie komunikat „Claude usage limit reached” z informacją, kiedy dostęp zostanie przywrócony.
0
May 19, 2025

Xiaomi zainwestuje 7 mld dolarów w rozwój własnych chipów do 2035 roku

Xiaomi ogłosiło, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat planuje zainwestować co najmniej 50 miliardów juanów (około 6,9 miliarda dolarów) w rozwój własnych mobilnych procesorów. Informację potwierdził współzałożyciel firmy Lei Jun w poście na platformie Weibo, na który powołuje się Bloomberg.
0

This site uses cookies to offer you a better browsing experience.

Find out more on how we use cookies and how to change cookie preferences in our Cookies Policy.

Customize
Save Accept all cookies