„Eksport ukraińskich technologii obronnych — będzie”: Ukraina uruchomi produkcję uzbrojenia w Europie

„Eksport ukraińskich technologii obronnych — będzie”: Ukraina uruchomi produkcję uzbrojenia w Europie

Tego lata Ukraina podpisze pierwsze umowy w ramach programu Build with Ukraine — w celu rozpoczęcia eksportu technologii wojskowych i uruchomienia linii produkcyjnych w krajach europejskich. Jak poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski w oficjalnym oświadczeniu, na które powołuje się agencja Reuters.

Uruchomiliśmy program 'Build with Ukraine' i tego lata podpiszemy odpowiednie porozumienia, aby rozpocząć eksport naszych technologii za granicę w formie otwierania linii produkcyjnych w krajach europejskich

wyjaśnił prezydent Wołodymyr Zełenski

Jednocześnie podkreślił, że nie będzie współpracy z krajami wspierającymi Rosję.

Wśród liderów tych porozumień są Dania, Niemcy, Norwegia, Kanada, Wielka Brytania i Litwa. Do rozmów dołączył już również biznes.

Zełenski przypomniał też, że w 2025 roku Ukraina pozyskała 43 miliardy dolarów na własny sektor przemysłu obronnego. Obecnie apeluje do partnerów, aby przeznaczali przynajmniej 0,25% swojego PKB na ukraiński przemysł obronny i produkcję krajową.

Ukraina to część bezpieczeństwa Europy.

powiedział Wołodymyr Zełenski

W wieczornym wystąpieniu z 20 czerwca poinformował również, że Ukraina tworzy nową platformę na rzecz rozwoju produkcji obronnej.

To systemowa praca, do której już dołączają zagraniczni partnerzy. Ukraina planuje także uruchomienie wspólnej produkcji uzbrojenia poza granicami kraju i rozpoczęcie eksportu swoich technologii wojskowych. Ukraina przygotowuje także nowe porozumienia z państwami NATO — z naciskiem na inwestycje w drony, artylerię i technologie wojskowe.

Avatar
Kwi 9, 2025

Trump chce przenieść produkcję iPhone’ów do USA

Na kilka dni przed wejściem w życie nowych taryf handlowych ogłoszonych przez prezydenta Donalda Trumpa, sekretarz prasowa Białego Domu Karoline Leavitt zasugerowała, że Apple może rozważać przeniesienie produkcji iPhone’ów do Stanów Zjednoczonych — wynika z informacji przekazanych przez serwis The Verge. Jako argument wskazała plan inwestycyjny firmy o wartości 500 miliardów dolarów. Jej zdaniem: „Gdyby Apple uważało, że to niemożliwe, prawdopodobnie nie planowaliby tak dużych inwestycji w USA”.
0
Kwi 9, 2025

Microsoft wyprzedza Apple i odzyskuje tytuł najcenniejszej firmy na świecie

Po czterech dniach gwałtownej wyprzedaży akcji Apple, Microsoft wrócił na pozycję lidera wśród najcenniejszych spółek giełdowych na świecie. Na zamknięciu sesji we wtorek 8 kwietnia kapitalizacja rynkowa Microsoftu wyniosła 2,64 biliona dolarów, podczas gdy wartość Apple spadła do 2,59 biliona dolarów – wynika z danych CNBC.
0
Maj 22, 2025

Intel rozważa sprzedaż działu rozwiązań sieciowych i peryferyjnych

Intel planuje sprzedać działy zajmujące się rozwiązaniami sieciowymi i peryferyjnymi. Decyzję tę zainicjował obecny CEO firmy, który chce skoncentrować wysiłki na tym, co naprawdę istotne dla spółki
0

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze wrażenia podczas przeglądania.

Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookie i jak zmienić preferencje dotyczące plików cookie w naszej Polityka plików cookie.

Zmień ustawienia
Zapisz Akceptuj wszystkie cookies