Kłamstwa w CV: Najczęstsze oszustwa w branży IT i sposoby ich wykrywania
Rekrutacja w branży IT to proces pełen wyzwań. Konkurencja na rynku pracy jest ogromna. Dlatego wielu kandydatów ucieka się do takich nieuczciwych praktyk, jak fałszywe certyfikaty czy nieprawdziwe informacje o doświadczeniu.
Jakie są najczęstsze metody oszukiwania w branży HR? Jak radzić sobie z tym problemem?
W tym artykule chcemy przyjrzeć się znanym przypadkom oszustw w branży IT. Czytaj dalej, by zyskać wiedzę, która pozwoli Ci zatrudniać tylko najlepszych specjalistów!
Typowe przykłady fałszywych CV w IT
Niestety, branża IT coraz częściej spotyka się z przypadkami kłamstwa i oszustwa wśród kandydatów. Oto najczęstsze przykłady nieuczciwości, na które warto zwrócić uwagę:
Fałszywe certyfikaty
Fałszywe certyfikaty: to jedno z najczęstszych oszustw w CV.
Na przykład, załóżmy, że kandydat aplikuje na stanowisko programisty w firmie międzynarodowej. Musi codziennie współpracować z kolegami z różnych krajów oraz utrzymywać kontakt z klientami. Dlatego firma wymaga znajomości języka angielskiego.
W tym przypadku kandydaci mogą powiedzieć na rozmowie rekrutacyjnej, że dobrze radzą sobie z tym językiem. Aby to udowodnić, mogą zwrócić się do kogoś, aby kupić certyfikat przez internet. Na rynku dostępne są także zestawy, które umożliwiają samodzielne stworzenie fałszywego certyfikatu.
Przedstawianie doświadczenia i umiejętności w bardziej korzystnym świetle
Kolejnym częstym problemem jest zawyżanie swoich umiejętności i doświadczenia.
Kandydaci mogą opisywać swoje obowiązki ogólnikowo lub manipulować datami zatrudnienia, aby ukazać dłuższe doświadczenie, niż mają w rzeczywistości. W ten sposób kandydaci próbują dopasować swoje doświadczenie i umiejętności do wymagań.
Wykorzystywanie cudzych rekomendacji, zdjęć, linków do profili w mediach społecznościowych
To stosunkowo nowe zjawisko, które wiąże się z rozwojem mediów społecznościowych. Kandydaci mogą używać zdjęć innych osób. Na przykład, zamiast zamieszczać swoje zdjęcie profilowe na stronach takich jak LinkedIn, kandydaci mogą używać zdjęć osób o bardziej profesjonalnym wyglądzie.
Podobnie, kandydaci mogą udostępniać fałszywe linki do profili w mediach społecznościowych oraz kontakty do osób, które rzekomo potwierdzają ich kompetencje.
Należy pamiętać, że takie przypadki wiążą się nie tylko z etycznymi wątpliwościami. To również stanowi łamanie prawa.
Jak wynika z art. 286 kodeksu karnego, załączenie do CV sfałszowanego świadectwa ukończenia studiów jest od początku przestępstwem. W rzeczywistości, niestety, trzech z czterech nieuczciwych kandydatów uniknęło wykrycia. A jak już uznano, że osoba kłamie, najczęstszą konsekwencją jest brak zatrudnienia (41% wśród osób złapanych na kłamstwie).
Według badania z 2020 roku, ponad 99% Polaków zna kogoś, kto kłamie w CV. Najwięcej kłamstw dotyczy doświadczenia zawodowego (44%). Często fałszowane są także dane dotyczące znajomości języków obcych.
Mariia Serduta, specjalistka HR od Devler.io, opowiedziała ciekawą historię na temat kłamstw kandydatów:
“Pojawiła się prośba od klienta o zatrudnienie backend developera. Jak zawsze bywa, wszystko było potrzebne na wczoraj.
Mariia Serduta, specjalistka HR od Devler.io
Szybko zaakceptowałam prośbę i rozpoczęłam poszukiwania. Po przeanalizowaniu kilkudziesięciu kandydatów, w końcu skontaktowałam się z jednym. Jego kompetencje miękkie były na najwyższym poziomie, a komunikacja przebiegała bardzo przyjemnie.
Następny krok — weryfikacja techniczna. Brał w niej udział ekspert wyższego szczebla z bogatym doświadczeniem. Nie za bardzo przepadamy za live codingiem (ale robimy to, jeśli musimy), bo wiemy, co o tym myślą programiści. Dlatego staramy się poczekać, aż kandydat rozwiąże praktycznie i teoretycznie problemy we własnym tempie.
Kandydat wykazał się bardzo wysokim poziomem, więc miejsce w projekcie przypadło mu. Jednak po 2 miesiącach zaczęły pojawiać się problemy. Opinie od klienta były rozczarowujące. Zrobiliśmy wszystko, aby poprawić sytuację, jednak się to nie udało, i nasz programista został usunięty z projektu.
Po znalezieniu dla niego innego projektu, sytuacja się powtórzyła, a nawet pogorszyła. W końcu doszliśmy do wniosku, że w praktyce kandydat nie był na tym samym poziomie jak nam się wydawało. Ale jego umiejętności komunikacyjne były na tyle dobre, że trudno było to zauważyć.
Po tej sytuacji zdecydowałam się zbierać opinie na temat kandydatów od ich poprzednich pracodawców.”
Znane historie oszustw w CV
1. W 1999 roku ujawniono, że Jeffrey Papows, prezes producenta oprogramowania IBM Lotus Development, skłamał na temat swojego wykształcenia akademickiego i wojskowego.
Papows powiedział, że był pilotem, podczas gdy w rzeczywistości był kontrolerem ruchu lotniczego, a nie lotnikiem. Powiedział również, że uzyskał doktorat w Pepperdine, ale zrobił to w nieuznanej szkole korespondencyjnej.
2. Inna znana historia kłamstwa dotyczy firmy Yahoo.
Thompson, były CEO Yahoo, popełnił poważny błąd w biografii swojego CV, gdy wymienił swój dyplom z Stonehill College jako dyplom z informatyki. W końcu aplikował do jednej z największych firm internetowych na świecie! Niestety, jego prawdziwy dyplom dotyczył księgowości.
Thompson próbował zrzucić winę za „błąd” na firmę headhunterską, z którą współpracował, ale gdy okazało się, że to również kłamstwo, został zmuszony do rezygnacji po zaledwie 130 dniach pracy w tej roli.
Skutek: Kiedy ten fałsz został odkryty przez inwestora-aktywistę, zrezygnował ze stanowiska w maju 2014 roku. Również musiał wypłacić Yahoo odszkodowanie w wysokości ponad 7,3 mln USD.
Jak sprawdzić, czy Twój kandydat kłamie?
Oto są najlepsze sposoby, które mogą pomóc zidentyfikować potencjalne nieprawdziwe informacje w trakcie procesu rekrutacyjnego:
Usługi weryfikacji dyplomów i certyfikatów
Specjalne platformy umożliwiają sprawdzenie autentyczności dyplomów oraz certyfikatów. W taki sposób można w miarę szybko potwierdzić kwalifikacje kandydatów.
Tzw. background check często obejmuje:
- Weryfikację wpisów w rejestrze karnym
- Weryfikację edukacji
- Weryfikację dyplomów i certyfikatów
- Weryfikację zatrudnienia
Platformy do przeprowadzania testów online
Jednym z najlepszych sposobów do sprawdzenia umiejętności kandydata są testy online. Takie testy mogą obejmować:
- Testy wiedzy teoretycznej (np. pytania o algorytmy i struktury danych, wzorce projektowe, języki programowania)
- Zadania praktyczne, które pozwolą ocenić umiejętności techniczne (np. napisać funkcję, która odwróci łańcuch znaków w języku Python)
- Symulacje sytuacji zawodowych, które sprawdzą umiejętność rozwiązywania problemów w rzeczywistych warunkach.
Programy do analizy CV
Oprogramowanie, które automatycznie przetwarza i ocenia CV, pomagając w szybkim selekcjonowaniu kandydatów na podstawie określonych kryteriów i umiejętności.
Jak działają takie programy?
Przede wszystkim, oni mogą pomóc zautomatyzować proces przetwarzania CV. Mogą rozpoznać różne formaty, takie jak PDF czy Word. Mogą również porównywać CV z wymaganiami stanowiska.
Podsumowanie kluczowych punktów
Każdy błąd popełniony w procesie rekrutacyjnym może być kosztowny dla firmy i negatywnie wpłynąć na jej sukces.
A jak często Ty spotykasz się z fałszywymi informacjami w CV kandydatów? Jakie metody weryfikacji stosujesz? Chcemy wiedzieć Twoją opinią!