Czterodniowy tydzień pracy dzięki ChatGPT
Profesor London School of Economics i laureat Nagrody Nobla z ekonomii Christopher Pissarides uważa, że dobrze wykorzystana sztuczna inteligencja może zwiększyć naszą produktywność w pracy, poprawić samopoczucie, a nawet pomóc przejść na czterodniowy tydzień pracy, – powiedział w wywiadzie dla Bloomberga na konferencji w Glasgow.
Od 2022 roku, kiedy do Sejmu trafił projekt ustawy skracającej wymiar etatu do z 40 do 35 godzin, temat skrócenia tygodnia pracy stał się jeszcze bardziej popularny w polskich firmach, a niektóre już zaczęły go wdrażać. Taki system powinien chronić przed wypaleniem zawodowym i wpłynąć na poprawę zdrowia pracowników.
W japońskim oddziale Microsoft czterodniowy tydzień pracy został wprowadzony testowo w 2019 roku, w ramach projektu Work Life Choice Challenge 2019 Summer. Efektem tego eksperymentu był wzrost wydajności pracowników o 40% i spadek zużycia energii elektrycznej o 23% w porównaniu z podobnym okresem rok wcześniej.
Krótszy tydzień pracy przetestowały też Hiszpania, Nowa Zelandia czy Wielka Brytania.
Christopher Pissarides obala też opinie o negatywnym wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy (np. zmniejszeniu miejsc pracy).
– Sztuczna inteligencja może przejąć wiele nudnych rzeczy, które robimy w pracy, a zostawić te interesujące, – mówi Noblista. – Wprowadzanie sztucznej inteligencji zajmie dużo czasu, a w tym czasie pracownicy się dostosują. To, czego potrzeba, to podnoszenia kwalifikacji.