Największy polski satelita już wkrótce trafi na orbitę

Największy polski satelita już wkrótce trafi na orbitę

Satelita obserwacyjny EagleEye już gotowy do startu. Z Kalifornii zostanie wystrzelony na rakiecie Falcon-9, firmy SpaceX, informuje Creotech Instruments.

EagleEye powstał dzięki współpracy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz firm Creotech Instruments i Scanway. To pierwszy polski satelita ważący ponad 50 kg. Został zbudowany na uniwersalnej, modułowej platformie HyperSat, firmy Creotech.

Prace nad jego budową rozpoczęły się w 2017 roku i kosztowały około 60 mln złotych. Technologia powstała w Polsce i nie bazuje na technologiach zagranicznych. 

To pierwszy raz, kiedy polski satelita dokona manewru orbitalnego, co zapewni lepszą jakość zdjęć.


Avatar
Kwi 19, 2023

Wygraj Sony Playstation 5 za wypełnienie ankiety wynagrodzeń

Cześć! DOU kończy pół roku i z tej okazji rozdajemy prezenty. 6 tygodni — 6 nagród. Główną nagrodą jest Sony Playstation 5, które rozlosujemy 9 czerwca.
8
Sty 5, 2023

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie pokazał się na nowo

Wystawa "Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe" już dostępna dla zwiedzających w Muzeum Techniki w Warszawie.
0
Kwi 19, 2024

Samsung przenosi wszystkich menedżerów na 6-dniowy tydzień pracy. Co o tym myślisz?

ecyzja została podjęta ze względu na gwałtowny spadek notowań południowokoreańskiej waluty, rosnące ceny ropy naftowej i wysokie koszty pożyczek.
0

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze wrażenia podczas przeglądania.

Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookie i jak zmienić preferencje dotyczące plików cookie w naszej Polityka plików cookie.

Zmień ustawienia
Zapisz Akceptuj wszystkie cookies