Firma IT ABBYY skomentowała zwolnienie specjalistów z rosyjskim obywatelstwem
Amerykańska firma IT ABBYY zwolniła pracowników z obywatelstwem Federacji Rosji w Serbii, na Węgrzech i na Cyprze. Kilka mediów poinformowało o tym, powołując się na wpisy i komentarze zwolnionych z ABBYY Rosjan. Według różnych ocen zwolniono od 200 do 300 osób, głównie z działu rozwoju. Zwolnieni specjaliści twierdzą, że pracownicy z innym obywatelstwem nie stracili pracy.
Portal DOU zwrócił się do głównego biura firmy i poprosił o potwierdzenie tej informacji oraz o podanie więcej szczegółów na temat tej decyzji.
📌 Komentarz ABBYY
W odpowiedzi firma stwierdziła, że zwolnienia są częścią reorganizacji biznesu, a pracowników zwalniano, biorąc pod uwagę jedynie obowiązki, które wykonywali w firmie. Jednocześnie ABBYY przypomniała o swoim stanowisku wobec inwazji Rosji i nazwała tę decyzję „kolejnym krokiem”.
„Zwolnienia w firmie są częścią szerokiej transformacji naszego biznesu. Koncentrujemy się na przyspieszonym wzroście i przywództwie w dziedzinie automatyzacji procesów opartych na sztucznej inteligencji.
Po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę zakończyliśmy naszą działalność operacyjną w Rosji. Obecne zmiany są kolejnym krokiem w reorganizacji funkcji operacyjnych, z których wiele jest skoncentrowanych w określonych regionach. Dotyczy to działów finansowych, badań i rozwoju. Pracownicy objęci redukcją zostali wybrani wyłącznie na podstawie ich funkcji.
Ta transformacja ma na celu nie cięcie kosztów, lecz poprawę efektywności naszej pracy. Obecnie skupiamy się na kolejnej fazie wzrostu” – ABBYY odpowiedziała naszej redakcji.
📌 O firmie
ABBYY została założona w 1989 roku przez urodzonego w Erywaniu absolwenta Moskiewskiego Instytutu Fizyczno-Technicznego, Davida Yana. Obecnie siedziba firmy znajduje się w USA. Firma opracowuje oprogramowanie do rozpoznawania tekstu. Najbardziej znanym produktem jest program FineReader.
Po pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej w 2022 roku ABBYY zakończyła działalność operacyjną w tym kraju. Obecnie firma nie wspomina o swoich rosyjskich korzeniach, a na stronie internetowej brakuje języka rosyjskiego.
Przypomnijmy, że popularna platforma do tworzenia stron internetowych WIX od 12 września nie świadczy usług mieszkańcom Rosji ze względu na nowy pakiet sankcji. Nowe przepisy dotyczą wszystkich kont, w tym darmowych.