Cześć wszystkim! Maria Ageeva jest programistką Android i od dwóch lat pracuje z technologią GraphQL. W swoim artykule dzieli się doświadczeniami związanymi z użyciem GraphQL, kierując go zarówno do osób, które nigdy wcześniej nie miały z nim do czynienia, jak i do tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę lub planują wdrożyć GraphQL w swoich projektach. Tekst zawiera również krótki opis pracy z GraphQL na platformie Android.
Analityk danych to relatywnie nowy zawód na rynku pracy w Polsce. Specjaliści w tej dziedzinie mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, które różni się w zależności od doświadczenia, lokalizacji i branży. Interesuje Cię, ile zarabia analityk danych? DOU ma dla Ciebie odpowiedzi. W tym artykule omówimy następujące zagadnienia: Analityk danych — co robi?Czy jest zapotrzebowanie na data scientista?Junior data scientist — zarobkiSenior data scientist — zarobkiAnalityk danych — pracaIle zarabia analityk danych w 2025?Ile zarabia analityk danych w USA? Zapraszamy do przeczytania naszego kompleksowego artykułu i do dołączenia do naszej wspólnoty IT entuzjastów.
Hi! I'm João Pedro Fernandes Colnaghi, a Full Stack Engineer at Railsware, a product studio focused on building impactful solutions. Git is a cornerstone of modern development workflows, but one of its most powerful features often flies under the radar: git reflog. While git log offers a straightforward history of your commits, git reflog goes deeper, keeping track of every action in your repository—even those you might think are lost.
Szymon Paluch od wielu lat zajmuje się technologią, a dziś koncentruje się głównie na product management – zarządzaniu produktami, definiowaniu ich wartości, badaniach rynkowych, analizie grup docelowych oraz przekładaniu tych informacji na wymagania biznesowe w projektach IT. Od kilku lat specjalizuje się w niszy Web3.
Choć takie techniki, jak mentoring, stają się w Polsce coraz bardziej popularne, to nadal nie wszystkie firmy technologiczne z nich korzystają. Dlaczego? Rozmawiamy z Joanną Koper, psycholożką i managerką, która od ponad dwunastu lat zajmuje się mentoringiem.
Narzędzia no-code i low-code są coraz częściej wykorzystywane przez firmy do realizacji różnych projektów – od fintechu po aplikacje pomagające w adopcji psów. Co sprawia, że te narzędzia zyskują na popularności? Jak AI wpłynie na rozwój no-code? I czym jest Psinder?
Po pięciu latach pracy w modelingu Olaf Chuszno zdecydował się przebranżowić na Full-Stack Developera. Jak znaleźć pierwszą pracę w IT, jak przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych oraz jakie są różnice między pracą w modelingu a w IT – o tym rozmawiamy z Olafem.
Dawid Likos uważa, że Agile jest odpowiedzią na świat VUCA i BANI. Dawid ma wielokulturowe doświadczenie: pomagał w transformacji Agile i Lean zespołom na Filipinach, Kolumbii i innych krajach.
Przyspieszające wydatki OpenAI są głównym powodem, dla którego struktura korporacyjna firmy, która zaczynała jako non-profitowe laboratorium badawcze, może wkrótce ulec zmianie.
Ten artykuł skierowany jest do osób ciekawych Event Sourcingu i zastanawiających się, czy EventStoreDB to odpowiedni wybór dla nich. Event Sourcing to metoda, w której zamiast przechowywać bieżący stan systemu, zapisuje się wszystkie zmiany w formie zdarzeń, które stanowią główne źródło danych. Podejście to zyskało na popularności około 2005 roku za sprawą artykułu Martina Fowlera na ten temat.
Na początku grudnia Elon Musk zwrócił się do sądu federalnego o zablokowanie działań OpenAI zmierzających do przekształcenia organizacji non-profit w firmę nastawioną wyłącznie na zysk. OpenAI odpowiedziało własnym wnioskiem prawnym.
Intel ogłosił, że CEO Pat Gelsinger zrezygnował ze stanowiska po trudnym okresie w firmie. Dawny gigant rynku procesorów, którego akcje gwałtownie spadły, przegapił boom na AI i został wyprzedzony przez większość swoich konkurentów.
Microsoft ogłosił nową inicjatywę szkoleniową z zakresu sztucznej inteligencji w Polsce, która do końca 2025 roku zapewni milionowi osób kompetencje w tej dziedzinie.
Polska firma CD Projekt rozpoczęła fazę produkcji swojej nowej gry z uniwersum Wiedźmina. Ogłoszenie to pojawiło się w kontekście spadku zysku netto w trzecim kwartale o 61,5%, jak poinformowała firma.
Po kilku latach pracy jako aktor, Emil Owczarek postanowił zostać programistą. Obecnie mieszka w Krakowie i pracuje zdalnie dla amerykańskiej firmy. Ukończenie kursów oraz proces poszukiwania pracy zajęły mu rok.